Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świetna robota przejdź do galerii

Najważniejszy w Europie natowski generał w poligonie w Świętoszowie.

Wykonywanie wspólnych zadań, doskonalenie procedur oraz wymiana doświadczeń – to tylko niektóre z aspektów połączonego szkolenia polskich i amerykańskich żołnierzy. Wszystko w ramach operacji Heavy Detachment, która trwa od miesiąca na poligonie w Świętoszowie.

Wspólne szkolenie, 24 listopada, obserwował generał Philip M. Breedlove, który jest naczelnym dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie.

Natowski generał w Świętoszowie zobaczył m.in. zgranie załóg czołgów Leopard 2A4 i M1 Abrams w działaniach ogniowych, a także współdziałania pododdziałów piechoty oraz połączonych procedur medycznych.

– Świetna robota, dziękuję wam za dowodzenie podległymi wam żołnierzami i to, co mogłem dziś zobaczyć – zwrócił się generał Philip M. Breedlove do polskich i amerykańskich oficerów.

Zadowolenia nie kryją także polscy dowódcy. – Dla żołnierzy dywizji to kolejna cenna lekcja, kolejne podejście do szkolenia, kolejne nowe kontakty, przeradzające się w solidarność wojskową. To również doskonała okazja, aby wymienić się doświadczeniami wynikającymi z uczestnictwa w misjach poza granicami kraju, czy realizacji codziennych zadań szkoleniowych. Żołnierze doskonalą tu wszystkie umiejętności przydatne na współczesnym polu walki – zauważył generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

– Jako dowódca brygady mogę powiedzieć, że cieszy się moje serce, widząc tak doskonale kooperujących i współdziałających ze sobą amerykańskich i polskich żołnierzy – powiedział obserwujący działanie swoich podwładnych generał brygady Maciej Jabłoński, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Polscy żołnierze pochodzą z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa.

Amerykanie to żołnierze z 3. Batalionu 69. Pułku Pancernego, 1 Brygady Pancernej, 3 Dywizji Piechoty na co dzień stacjonują w Fort Stewart w Georgii. Do Świętoszowa przywieźli ze sobą ciężki sprzęt, w tym, między innymi: czołgi M1 Abrams, samobieżne haubice M109 Paladin, gąsienicowe bojowe wozy piechoty M2 i M3 Bradley oraz wozy zabezpieczenia technicznego.

Ćwiczenia potrwają do końca listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama