Nowy numer 3/2021 Archiwum

Otoczcie go modlitwą i wspierajcie

Za psalmistą powtarzam: "Wychwalajmy Boga, bo jest dobry" - pisze bp Stefan Regmunt.

Dziś w kościołach całej diecezji wierni usłyszą komunikat bp. Regmunta dotyczący mianowania bp. Tadeusza Lityńskiego biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Na początku komunikatu bp Regmunt przypomina, że 28 kwietnia złożył do papieża Franciszka prośbę o zwolnienie go z urzędu biskupa diecezjalnego.

„Powodem prośby był stan mojego zdrowia, domagający się podjęcia natychmiastowego leczenia. W duchu odpowiedzialności za Kościół prosiłem Ojca Świętego, aby moje obowiązki mógł przejąć ktoś, kto w pełni zrealizuje aktualne potrzeby związane z życiem i działalnością lokalnego Kościoła” – pisze biskup.

Nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej będzie dotychczasowy bp pomocniczy Tadeusz Lityński. O tym fakcie Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała 23 listopada.

„Pamiętamy, jak przed trzema laty był serdecznie przyjmowany jako Biskup Pomocniczy posłany do pracy w naszej Diecezji. Byliśmy szczęśliwi, że otrzymujemy młodego, znanego, szanowanego, pełnego dynamizmu i doświadczenia duszpasterskiego kapłana. Tym większa jest dzisiaj nasza radość, że Ojciec Święty – pragnąc, abym po szczęśliwie odbytej operacji mógł dojść do pełni sił – zamianował Biskupa Tadeusza Lityńskiego Biskupem Diecezjalnym i powierzył mu odpowiedzialność za całość życia Diecezji” – czytamy w komunikacie.

I dalej: „Całym sercem proszę Was, Umiłowani Diecezjanie, przyjmijcie z wielką życzliwością Księdza Biskupa, któremu zostały zlecone nowe, jeszcze bardziej odpowiedzialne zadania. Otoczcie Go modlitwą i wspierajcie na tej jakże odpowiedzialnej, niełatwej drodze pasterskiej”.

„Gratuluję Biskupowi Nominatowi nowej misji w Kościele Zielonogórsko-Gorzowskim. Za Psalmistą powtarzam: »Wychwalajmy Boga, bo jest dobry, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki« (Ps 136, 1). Polecając wszystkich orędownictwu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, z serca błogosławię” – kończy bp Regmunt.

Przypomnijmy, że ingres bp. Lityńskiego odbędzie się 5 stycznia 2016 roku o godz. 11 w katedrze gorzowskiej. Wezmą w nim udział nuncjusz abp Celestino Migliore, biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a także inni przedstawiciele episkopatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama