GN 3/2021 Archiwum

Skok do "nowego świata"

- Chrzest Święty stanowi jakościowy skok, skok do "nowego świata", który począwszy od Chrystusa przenika nasz świat, codzienność. Chrzest jest śmiercią i zmartwychwstaniem, przemianą w nowe życie - podkreślił w homilii bp. Tadeusz Lityński.

Biskup Tadeusz Lityński odprawił Mszę św. w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny inaugurującą Rok Jubileuszowy 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Odbyło się to w pierwszą niedzielę Adwentu, będącą jednocześnie pierwszą niedzielą po papieskiej nominacji bp. Lityńskiego na ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W minioną środę, na zakończenie rekolekcji biskupów polskich na Jasnej Górze, otrzymał on od abp. Stanisława Gądeckiego świecę jubileuszową. – Jest ona znakiem zjednoczenia wszystkich wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pragniemy Bogu dziękować za dar wiary przekazany przez naszych przodków, prosić o wierność Bogu, Kościołowi i ojczyźnie oraz wypraszać dla nas gotowość pójścia i głoszenia współczesnemu światu Dobrej Nowiny o zbawieniu. Wpatrzeni w światło świecy jubileuszowej, od której bije płomień wiary, miłości i nadziei, od ponad tysiąca lat płonący na naszej ziemi. W blasku tego płomienia gromadzili się nasi przodkowie, dzisiaj my się gromadzimy, szukając pogłębienia wiary, doświadczając bliskości naszego Pana, Jezusa Chrystusa – mówił bp. Tadeusz Lityński.

Jubileuszowa świeca została przekazana przez bp. Lityńskiego ks. Zbigniewowi Kobusowi. Jej światło jest elementem Jubileuszowej Drogi Chrzcielnej, którą przez kolejne miesiące będą szli polscy katolicy. – Chrzest Święty legł u podstaw zmiany „oblicza tej ziemi”, ale też naszego życia. Chrzest uzdalnia do miłości Boga i człowieka. W sakramencie chrztu św. zostaliśmy powołani do nieśmiertelności. Jesteśmy zaproszeni do wzięcia odpowiedzialności za łaskę chrztu na drodze uporządkowania życia, nawrócenia. Nie żyjemy z chwili na chwilę, nieświadomie, ale w świetle Chrystusa. W Jego świetle widzimy, skąd pochodzimy i w Jego świetle wiemy, dokąd zmierzamy. Świat wokół nas wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie skarbiec łaski chrztu św. Od naszego osobistego zaangażowania wżycie Kościoła zależy bardzo wiele. Patrząc na tę świecę i na chrzcielnicę mamy szukać odpowiedzi na pytanie, czym jest chrzest św., w tym roku to pytanie będzie często poruszane. Chrzest św. stanowi jakościowy skok, skok do „nowego świata”, który począwszy od Chrystusa przenika nasz świat, codzienność. Chrzest jest śmiercią i zmartwychwstaniem, przemianą w nowe życie. Po chrzcie św. każdy z nas został poddany zmianie, ale Bóg pozostaje czuły na wolność człowieka i dlatego oczekuje od nas współpracy – mówił bp. Tadeusz Lityński.

Uroczystość rozpoczęcia roku jubileuszowego były okazją do powitania biskupa ordynariusza w gorzowskiej katedrze. – Chciałbym przywitać księdza biskupa, wyrażając tym samym dzięki Bogu za wybór, za łaskę, że po raz pierwszy w historii administracji gorzowskiej, diecezji gorzowskiej, obecnie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest biskup pochodzący pośród nas, z Ziemi Lubuskiej. Biskup dobrze nam znany, wieloletni proboszcz, także w Gorzowie Wlkp. w parafii pw. Chrystusa Króla. Wiemy, że ingres zapowiedziany jest na 5 stycznia i wtedy uroczyście będziemy witać księdza biskupa, kiedy kanonicznie przejmie kierownictwo w naszej diecezji. Dzisiaj, kiedy ks. biskup przybył do katedry, aby inaugurować rok jubileuszowy, mamy okazję gratulować nominacji na biskupa diecezjalnego i składać życzenie, by posługa ordynariusza była piękna i owocna, by była w duchu Ewangelii, Miłości Boga i każdego człowieka. Obiecujemy ze swojej strony wspierać modlitwą posługiwanie księdza biskupa pośród nas – mówił ks. prałat Zbigniew Kobus, proboszcz gorzowskiej katedry.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama