Na ogłoszeniu dekretu o Niepokalanym Poczęciu NMP prawdopodobnie była księżna żagańska.
Prawda o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny jest dogmatem wiary. Bullą Ineffabilis Deus ogłosił to uroczyście papież Pius IX 8 grudnia 1854 r. IX w bazylice św. Piotra w Rzymie.
„Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć” - czytamy w bulli.
W tym wydarzeniu uczestniczyło 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Źródła podają, że w tym wydarzeniu uczestniczyła księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord. - Razem ze swoją córką Pauliną i wnuczką Marią de Castellane, później Radziwiłł. To była taka podróż do Francji i Włoch. Papież Pius IX zaprosił księżną Dorotę. Z tamtej podróży przywiozła relikwie Krzyża Świętego do żagańskiego kościoła pod tym samym wezwaniem - wyjaśnia Adam Raciborski, regionalista żagański.
Dorota de Talleyrand-Périgord urodziła się 21 sierpnia 1793 r. w Berlinie, a zmarła 19 września 1862 r. w Żaganiu.