Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dorota de Talleyrand u Piusa IX

Na ogłoszeniu dekretu o Niepokalanym Poczęciu NMP prawdopodobnie była księżna żagańska.

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny jest dogmatem wiary. Bullą Ineffabilis Deus ogłosił to uroczyście papież Pius IX 8 grudnia 1854 r. IX w bazylice św. Piotra w Rzymie.

„Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć” - czytamy w bulli.

W tym wydarzeniu uczestniczyło 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Źródła podają, że w tym wydarzeniu uczestniczyła księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord. - Razem ze swoją córką Pauliną i wnuczką Marią de Castellane, później Radziwiłł. To była taka podróż do Francji i Włoch. Papież Pius IX zaprosił księżną Dorotę. Z tamtej podróży przywiozła relikwie Krzyża Świętego do żagańskiego kościoła pod tym samym wezwaniem - wyjaśnia Adam Raciborski, regionalista żagański.

Dorota de Talleyrand-Périgord urodziła się 21 sierpnia 1793 r. w Berlinie, a zmarła 19 września 1862 r. w Żaganiu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma