GN 24/2018 Archiwum

To nie boli, tylko pomaga

Chcesz pomóc uratować czyjeś życie? To proste. Zostań dawcą szpiku.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim 9 i 10 grudnia odbywa się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Już po raz szósty inicjatywę podjęło Europejskie Forum Studentów AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l'Europe) - Zielona Góra, które wspiera Fundację DKMS (Baza Dawców komórek Macierzystych) Polska.

- Rejestracja polega na krótkiej rozmowie z wolontariuszem i wypełnieniu odpowiedniego formularza (oświadczenia woli), gdzie zapisuje się m.in. imię i nazwisko dawcy, wiek, adres i numer telefonu oraz pobraniu wymazu z jamy ustnej - wyjaśnia Natalia Gmurek, wolontariuszka Europejskiego Forum Studentów .

- Przeszczep to dla niektórych osób jedyna szansa na uratowanie życia, dlatego promujemy tę akcję. Warto zostać potencjalnym dawcą szpiku, bo to nie boli. Rejestracja trwa kilka minut, a można komuś w ten sposób uratować życie - dodaje wolontariuszka.

Aby zostać dawcą trzeba mieć od 18 do 50 lat i być zdrowym. Przyszły dawca nie może być nosicielem wirusa HIV, WZW typu B i C, a także nie mógł w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne.

Dziś, 10 grudnia, akacja potrwa jeszcze do godz. 18.00 zarejestrować się można na: - Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii (Wydział WIiE), parter budynku A-29 (Campus A), ul. Prof. Z. Szafrana 4A;

- Wydziale Humanistycznym, parter budynku A-16 (Campus B), Al. Wojska Polskiego 69;

- w budynku dydaktycznym Wydziału Artystycznego oraz Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu, parter budynku A-22, ul. Energetyków 2.

Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem. Pierwszego dnia zarejestrowało się 105 osób.

- Chcę mieć jakiś cel w życiu, a nie tylko robić wszystko tylko dla siebie. Chcę pomagać innym, bo są osoby, które cierpią i może ja poprzez swój szpik będę kiedyś mogła komuś pomóc - mówi Daria Ucholc, potencjalna dawczyni szpiku.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma