Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Zielonogórsko-Gorzowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
zgg.gosc.pl → Wiadomości z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej → W diecezji Drzwi Święte też otwarte

W diecezji Drzwi Święte też otwarte przejdź do galerii

- Miłosierne oblicze Ojca ma również objawiać się na naszych obliczach - przypomina bp Lityński.

 
Bp Tadeusz Lityński wszedł przez otwarte drzwi konkatedry trzymając w rękach księgę Ewangelii Krzysztof Król /Foto Gość

Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka jubileuszowe Bramy Miłosierdzia 13 grudnia zostały otwarte również w wyznaczonych kościołach naszej diecezji. W katedrze gorzowskiej otworzył je bp Stefan Regmunt, a w zielonogórskiej konkatedrze - bp Tadeusz Lityński.

Obrzęd otwarcia Drzwi Świętych miał miejsce na początku Mszy św. W konkatedrze poprzedziła go krótka procesja. Na zewnątrz świątyni odbyło się najpierw odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o poszukiwaniu zagubionej owcy, a także fragmentu Bulli papieża Franciszka ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Chwilę później po przybyciu do głównych drzwi kościoła biskup otworzył je wypowiadając słowa nawiązujące do psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”.

Następnie biskup, trzymając w rękach księgę Ewangelii, wszedł przez otwarte drzwi do konkatedry. Procesja zakończyła się obrzędem pokropienia wiernych wodą święconą, co nawiązuje do przyjętego przez nich sakramentu chrztu.

– Bóg chce nam po raz kolejny przypomnieć, że jest dobry. Mamy otwarty skarbiec łaski i miłosierdzia, abyśmy sami z niego skorzystali, a także potrafili być dobrzy dla innych. Bóg swoją dobroć chce przelać w nasze serca – powiedział w rozmowie z GN bp Tadeusz Lityński

Co więc robić w Roku Miłosierdzia? – Program jest bardzo prosty. Trzeba bardziej żyć ewangelią. Warto skorzystać z propozycji i podpowiedzi, które daje nam Kościół kierując się wskazaniami papieża Franciszka. Jak najczęściej odwiedzajmy w tym czasie kościoły stacyjne Roku Miłosierdzia i skorzystajmy z daru modlitwy, odpustu i sakramentu pojednania, aby jeszcze bardziej przylgnąć do Jezusa, który jest obliczem miłosiernego Ojca – kontynuował biskup.

Warto też rozejrzeć się wokół siebie, gdzie tego miłosierdzia jeszcze brakuje. – To zadanie apostolatu, które powinniśmy podjąć. To miłosierne oblicze Ojca ma się nie tylko objawiać w osobie Jezusa Chrystusa, ale również na naszych obliczach, kiedy spotykamy się z drugim człowiekiem. Szczególnie tam, gdzie potrzebna jest dobroć, pokój i pojednanie – zakończył bp Tadeusz.

Przypomnijmy, że kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte Drzwi Święte, są następujące świątynie:

- kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
- kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
- kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie;
- kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach;
- sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
- sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
- sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
- sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Diecezjanie i wszyscy przebywający na terenie diecezji będą mogli uzyskać w nich odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża). – Ponadto warunkiem uzyskania odpustu będzie przejście przez Drzwi Święte na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia – przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Rok Jubileuszowy zakończy się w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 20 listopada 2016 roku

« ‹ 1 › »
Drzwi Święte w Zielonej Górze już otwarte

WIARA.PL DODANE 13.12.2015

Drzwi Święte w Zielonej Górze już otwarte

​Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka jubileuszowe Bramy Miłosierdzia 13 grudnia zostały otwarte również w wyznaczonych kościołach naszej diecezji. W katedrze gorzowskiej otworzył je bp Stefan Regmunt, a w zielonogórskiej konkatedrze - bp Tadeusz Lityński. Zdjęcia: Krzysztof Król /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

kk

|

GOSC.PL

publikacja 13.12.2015 13:59

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP TADEUSZ LITYŃSKI
  • DRZWI ŚWIĘTE
  • KONKATEDRA
  • ZIELONA GÓRA

Polecane w subskrypcji

  • Jan Paweł II – mój prorok nadziei
    • Paulina Guzik
    Jan Paweł II – mój prorok nadziei
  • Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
  • Różańcowa Szkoła Maryi: Bóg wie, co ma robić
    • Duchowość
    • Franciszek Kucharczak
    Różańcowa Szkoła Maryi: Bóg wie, co ma robić
  • Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X