Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pasterskie śpiewanie

Zespół „Pastuszkowi Gracze” zagrał w ludowym stylu kolędy i pastorałki.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego gościło 3 stycznia koźlarski zespół „Pastuszkowi Gracze” reprezentujący bogatą tradycję muzyki folklorystycznej z okolic Zbąszynia i Zbąszynka. Grupa muzyczno-wokalna koncertuje od 2002 r. i prezentuje kolędy i pastorałki w gwarze ludowej. Artyści zaprezentowali wysoki kunszt artystyczny i temperament wykonując kolędy we własnej aranżacji na tradycyjnych instrumentach, koźle białym i czarnym, mazankach, sierszeńkach i klarnecie Es.

Do charakterystycznych instrumentów Regionu Kozła należą, kozioł biały i kozioł czarny.

Kozioł weselny, zwany inaczej białym posiada jeden burdon (bąk) zakończony czarą głosową z mosiądzu i rogu bydlęcego. Jest nadmuchiwany dymką – mechanicznym mieszkiem, którego niegdyś używali kowale, tylko w większym rozmiarze. Nazwa pochodzi od worka pokrytego białym włosiem (skóra z kozła) i główki zdobiącej przebierkę – imitującej główkę prawdziwego kozła.

Kozioł czarny jest także nazywany ślubnym, co sugeruje okoliczności w jakich na nim grywano. Nadmuchiwany jest podobnie jak kozioł biały i ma jeden burdon (bąk). Worek jest z czarnej skóry bez włosia. Ma także mniejszy rozmiar niż kozioł biały.

„Pastuszkowi Gracze” prowadzili śpiewy podczas Mszy św. i wystąpili w koncercie.

– Słuchając tej bardzo rytmicznej muzyki odczuwa się ogromną radość płynącą ze śpiewu. Po raz pierwszy słuchając na żywo spotkałam się z takim wykonaniem kolęd i pastorałek – mówiła Magdalena Marzec ze Świebodzina.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma