Nowy numer 44/2020 Archiwum

Architektoniczna perła

Międzynarodowe wsparcie wielu instytucji ochrony zabytków pozwoliło zakończyć kolejny etap trwającego od 2006 r. remontu oktagonalnej świątyni.

Do kościoła pw. Świętej Rodziny w Sękowicach przybyło 6 stycznia w uroczystość Epifani wielu gości, którzy byli zaangażowani w prace renowacyjne szachulcowej świątyni, zbudowanej w połowie XVII wieku na planie ośmiokąta.

Msza św. koncelebrowana przez ks. Ryszarda Rudkiewicza, proboszcza parafii pw. św. Trójcy w Gubinie wraz z niemieckimi duchownymi z Guben i Neuzelle była dziękczynieniem za zakończenie kolejnego etapu remontu zabytkowego kościoła, obejmującego prace budowlane przy emporach kościoła.

– Próbujemy odremontować ten mały kościół leżący na skraju diecezji oraz na granicy polsko-niemieckiej przy pomocy Boga i wsparciu życzliwych ludzi, chcemy przywrócić świątyni piękny wygląd – powiedział ks. Ryszard Rudkiewicz.

Kolejny etap gruntownego remontu sękowickiego kościoła został sfinansowany ze źródeł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwa Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Gminy Gubin i Wspólnoty Ewangelickiej.

– Jesteśmy pełni respektu i szacunku wobec wspólnoty parafialnej z Gubina, która pod przewodnictwem ks. Ryszarda Rudkiewicza podjęła się  w 2006 r. remontu kościoła w Sękowicach. Jako fundacja mogliśmy w ostatnim czasie wesprzeć prace konserwatorskie. Architektonicznie ta świątynia jest wyjątkowa, można nazwać ją perłą sztuki budowlanej, ze względu na oktagonalny kształt, szachulcową konstrukcję, tradycyjny sposób obróbki drewna przy pracach ciesielskich. Z tych powodów kościół jest bardzo cenny, tym bardziej, że na terenie historycznych Łużyc występuje niewiele takich budowli z drugiej połowy XVII wieku. Należy zwrócić uwagę, że szczególnej elegancji nadają świątyni ośmiospadowy dach z tamburem i latarnią. Nasza fundacja zainteresowała się kościołem w Sękowicach dzięki współpracy z Barbarą Bielenis-Kopeć, lubuskim wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz z księdzem proboszczem – powiedział Peter Schabe, dyrektor Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz in Görlitz).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama