Znamy wyniki wojewódzkich prezentacji Spotkań Grup Jasełkowych w Sulęcinie. Mamy siedmiu laureatów i osiem wyróżnień.
Do finału jasełkowych prezentacji zakwalifikowało się 15 grup. Spotkanie wojewódzkie poprzedziły eliminacje powiatowe, podczas których swoje zdolności artystyczne i oryginalne pomysły na bożonarodzeniowe opowieści, przestawiło ponad 400 uczniów (26 grup) z województwa lubuskiego.
– Co roku mamy nowych uczestników, ale są też zespoły, które już znamy. Podczas tych prezentacji ocenialiśmy m.in. poziom artystyczny grup, nawiązanie do tradycji, grę aktorską, pomysł na scenariusz oraz pracę instruktora z uczniami, a także nowatorskość – wyjaśniła Anna Zadłużna z Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.
Spektakle oceniała rada artystyczna, w której skład weszli: s. Maria Piętak (Wydział Nauki Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej), Iwona Kusiak (Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego), Ewa Robak (Szkoła Podstawowa w Drzonkowie) oraz Jacek Filipek (Sulęciński Ośrodek Kultury).
Laureatami prezentacji zostały następujące grupy:
– "Klub Prawie Teatralny" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Krośnie Odrzańskim,
– "Abra Kadabra" ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury,
– "Paradoks" z Publicznego Gimnazjum w Drzonkowie,
– "Pachmilanaka" z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury,
– Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu,
– "Szelest" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach,
– Teatr "Trach" z Młodzieżowego Centrum Kultury w Zielonej Górze.
Pozostali uczestnicy ("Emaus" ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, "S-KA" z Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie, "Jasełkowicze" z Zespołu Szkół w Babimoście, "Tacy Agenci" z Zespołu Szkół w Otyniu, "Fantazja" ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie Wlkp.,"Grupa Teatralna 3 Serc" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubsku, "Katharsis" z Zespołu Szkół w Bogdańcu, uczniowie kl. I i II z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławie) otrzymali wyróżnienia.
Dla młodych aktorów, ale także i dla ich opiekunów udział w finale jasełkowych spotkań to było duże przeżycie i satysfakcja z wielomiesięcznej pracy.
– Trochę się stresujemy przed występem, do którego przygotowywaliśmy się przez dwa miesiące. Jesteśmy narratorkami w naszych jasełkach i czytamy cytaty z Pisma Świętego. To dla nas samych jest poznawanie historii Bożego Narodzenia, ale oswajamy się także ze sceną i jesteśmy dumne, że możemy tu dziś wystąpić – powiedziały Martyna Janicka i Zuzia Butkiewicz z Międzyrzecza.
– Przedstawiamy jasełka pt. „Anielski prezent”. To były dwa miesiące systematycznych prób. Ćwiczyliśmy m.in. ruch sceniczny, gesty i mimikę. Jesteśmy zaskoczeni, że zakwalifikowaliśmy się do etapu wojewódzkiego. Dzieci, kiedy się o tym dowiedziały, skakały z radości – dodała Wioletta Stefańczyk, opiekunka grupy „Klub Prawie Teatralny” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Krośnie Odrzańskim.
Wydarzenie odbyło się w ramach programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2016.