Nowy numer 3/2021 Archiwum

Konsultacje „Rodzina 500 plus” w terenie

- Inwestycja w rodzinę to najlepsza inwestycja - przyznała minister Elżbieta Rafalska.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, spotkała się 18 stycznia w Gorzowie Wlkp. z przedstawicielami gmin i organizacji pozarządowych, aby porozmawiać o programie „Rodzina 500 plus”.

Konsultacje społeczne ruszyły w całym kraju. - Całe kierownictwo resortu wyjechało w Polskę - mówiła przed spotkaniem minister Elżbieta Rafalska.

- Bardzo cieszę się, że mamy spotkanie z samorządowcami, bo będzie to zadanie zlecone i od samorządowców będzie zależała jakość wprowadzenia tego projektu, realizacja i wykonanie. Bardzo nam zależy na dobrej współpracy. Cieszę się też z tego, że są praktycy, czyli ci którzy wydają decyzję i ci którzy bezpośrednio pracują z podopiecznymi. Ich uwagi są niezwykle cenne - dodała.

- Nie możemy wykluczyć jakiegoś krótkiego poślizgu. Najważniejsze jest jedno projekt na pewno wejdzie w drugim kwartale. Zależy też to od tego, jak parlament będzie pracował, zależy od tego, co nam powie samorząd, czy zdąży się przygotować. Natomiast na pewno w drugim kwartale tego roku rozpoczną się wypłaty. Może być taka sytuacja, że jeśli wszyscy będą chcieli złożyć wnioski, to mogą być jakieś zatory - przyznała Elżbieta Rafalska i kontynuowała:

- Są takie rozwiązania i takie propozycje artykułów w tej ustawie, które mówią, że wniosek będzie można składać wyjątkowo w 2016 roku w ciągu trzech miesięcy i wypłata będzie liczona wstecz. Również samorząd, który nie będzie mógł obsłużyć w ciągu miesiąca wszystkich wniosków tym razem na wydanie decyzji będzie miał trzy miesiące, nie miesiąc.

Minister podkreśliła, że inwestycja w rodzinę, to najlepsza inwestycja. - Cały czas budowaliśmy ze środków europejskich  drogi i mosty. Ja mówię, że to najlepsza autostrada do ludzi, najlepszy most między rządem i rodziną. Przyszedł czas na prowadzenie prawdziwej polityki rodzinnej - podkreśliła minister.

- Będą do tego dołączone też inne elementy, takie jak polityka mieszkaniowa - pomoc młodym rodzinom w zdobyciu mieszkania, oferty pracy - narodowy program zatrudnienia, a także będziemy na pewno budować strategię polityki rodzinnej szeroko - dodała.

Od samorządowców będzie zależała jakość wykonania programu „Rodzina 500 plus”. Program popiera Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wlkp., który przyznał, że to kolejne zadanie dla samorządów lokalnych. - W takiej sytuacji obawiamy się tylko, czy za tym zadaniem "pójdą" odpowiednie pieniądze na jego realizację. Jeśli one będą, to my sobie z tym doskonale poradzimy - zapewnił prezydent Wójcicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama