Rocznica mordu 819 więźniów obozu Sonnenburg.
„Wzywam zamordowanych w obozie Sonnenburg. Stańcie do apelu!” – wołał jeden z żołnierzy podczas Apelu Pamięci, który odbył się, 29 stycznia, przy Muzeum Martyrologii w Słońsku. To element obchodów 71. rocznicy mordu na więźniach obozu Sonnenburg.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. w intencji ofiar masakry sprzed 71 lat w miejscowym kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył jej ks. bp Tadeusz Lityński.
– To jest nie tylko miejsce kaźni i miejsce straszliwej zbrodni. To miejsce woła także o relacje międzyludzkie oparte na miłości. To jest wołanie płynące z ewangelii, aby ta ofiara i przelana krew dzisiaj owocowała pokojem – podkreślił w rozmowie z GN bp Tadeusz Lityński..
Dalsze uroczystości odbyły się przed pomnikiem przy Muzeum Martyrologii.
– To miejsce przypomina o obozie i ciężkim więzieniu, które tutaj się znajdowało, a które zostało wybudowane już w XIX wieku. W 1933 roku zostało przemianowane na obóz koncentracyjny. Natomiast w nocy z 30 na 31 stycznia 1945 roku wymordowano pod murem więziennym ponad 800 osób różnej narodowości – wyjaśnia Piotrowska-Kuipers, kustosz wystawy.
W roku 1973 grupa mieszkańców Słońska postawiła zbudować muzeum i pomnik, które otwarto 28 września 1974 roku. Od zeszłego roku zwiedzający mogą zobaczyć odremontowany budynek oraz nową ekspozycję.
– Mamy nową ekspozycję muzealną, nowe eksponaty i gabloty multimedialne. Muzeum czynne jest od środy do niedzieli, w godzinach od 11 do 16. Wstęp jest bezpłatny – podkreśla kustosz.
Gośćmi uroczystości byli m.in. konsul Wielkiego Księstwa Luksemburg – Andre Flammang, przedstawiciel generalny rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii – Yves Wantens, a także wojewoda lubuski – Władysław Dajczak.