Nowy numer 2/2021 Archiwum

Królowa o wielu obliczach

Chcesz zobaczyć wyjątkowe maryjne obrazy z całej Polski? Przyjedź do Zielonej Góry.

„Królowa Polski o wielu obliczach” – to tytuł wystawy, którą od 8 lutego oglądać w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Zielonej Górze.

Ekspozycja składa się dokładnie z 47 wizerunków Matki Bożej, które koronował Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński.

Wśród nich jest m.in. Gaździna Podhala z Ludźmierza koronowana w 1963 roku, Matka Boża Pięknej Miłości z Bydgoszczy koronowana w 1966 roku, Bolesna Królowa Polski z Lichenia koronowana w 1967 roku czy „Pani Rywałdu – Matka Cyganów” z Rywałdu Królewskiego koronowana w 1972 roku.

„Prymas Tysiąclecia pragnął przyczynić się do wzrostu Jej czci w kultu w naszym narodzie, dlatego tak chętnie i z gorliwością koronował obrazy maryjne na terenie całej Polski. W ciągu kilkudziesięciu lat swej posługi w polskim Kościele dokonał 41 koronacji i 6 rekoronacji wizerunków maryjnych” – napisała Helena Kupiszewska w opisie wystawy.

Wystawa prezentowana z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Najpierw można był ją oglądać w Żarach, a teraz w Winnym Grodzie.

– W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Dlatego chcieliśmy przypomnieć o tym szczególnym polskim dziedzictwie. Nie trzeba jeździć po całym kraju, ale w jednym miejscu możemy zobaczyć przepiękne wizerunki Maryi – zauważa Piotr Jankowiak, dyrektor okręgu lubuskiego Civitas Christiana.

Wystawę można oglądać w holu biblioteki do 24 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama