Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyraź wolę wewnętrznej przemiany

Tysiące głów wiernych naszej diecezji zostanie dziś posypane popiołem.

Środa popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, które są szczytem całego roku liturgicznego, rozpoczyna się pokutnym obrzędem posypania głów popiołem.

Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem odbędą w każdej parafii. Liturgia z udziałem bp. Pawła Sochy odbędzie się w gorzowskiej katedrze. Natomiast w zielonogórskiej konkatedrze Mszę św. odprawi bp Tadeusz Lityński, również o godz. 18.00.

Posypanie głów popiołem to znak pokutny pochodzący z tradycji biblijnej. – W sugestywny sposób wyraża on grzeszną kondycję człowieka. Przyjmując popiół na głowę wierni uznają swoją ludzką ułomność i niemoc wobec zła oraz deklarują wolę wewnętrznej przemiany pokładając nadzieję w Bożym miłosierdziu i cierpliwości. Ten gest uniżenia rozpoczynający drogę wielkopostnego nawrócenia winien doprowadzić do dobrego przeżycia sakramentu pokuty w dniach poprzedzających święta wielkanocne – przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
 
W Środę Popielcową wierni mają obowiązek zachowania postu. – Oprócz powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych powinni również ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów. Dopuszcza się tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia – wyjaśnia ks. Sapieha.
 
Okres Wielkiego Postu to czas przygotowania do świąt wielkanocnych . W okresie Wielkiego Postu kapłan zachęca wiernych do częstszego słuchania Słowa Bożego, gorliwszej modlitwy i innych praktyk pokutnych. Wszystko po to, aby dobrze się przygotować do odnowienia w noc paschalną zobowiązań wynikających z przyjętego niegdyś sakramentu chrztu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama