Modlitwie za chorych oraz pracowników służby zdrowia w głogowskim szpitalu im. Jana Pawła II przewodniczył 11 lutego bp Tadeusz Lityński.
Obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęło czuwanie modlitewne chorych i pracowników służby zdrowia poprowadzone przez Centrum Ochotników Cierpienia. Bp Lityński celebrował w intencji cierpiących i pracowników służby zdrowia Eucharystię, a następnie odwiedził chorych na oddziale intensywnej terapii, oddziale wewnętrznym oraz najmłodszych pacjentów na oddziale pediatrii głogowskiej lecznicy.
– W relacji do osób chorych nie tylko ważna jest wiedza medyczna, ale jednocześnie wrażliwość serca, praktyka miłości i świadectwo wiary. Bardzo ważną szkołą mojego duszpasterstwa była posługa w głogowskim szpitalu, kiedy pracowałem jako wikariusz w parafii pw. NMP Królowej Polski. Za tę posługę, z perspektywy czasu, jako biskup, bardzo Panu Bogu dziękuję. Jestem wdzięczny za to wszystko, czego wśród chorych doświadczyłem. W tym czasie zetknąłem się również z posługą Cichych Pracowników Krzyża – mówił w homilii bp Tadeusz Lityński.
Biskup zielonogórsko-gorzowski podkreślił, że kompleksowa służba wobec chorego gwarantuje troskę o wszystkie wymiary cierpiącego człowieka. Ważna jest troska o najwyższy poziom medyczny, socjalny, administracyjny, ale również o zapewnienie ludzkiej życzliwości, ciepła, uśmiechu. Bardzo ważnym elementem służby ludziom chorym jest posługa duszpasterska, sakramenty święte i modlitwa.
W sytuacji cierpienia i bólu wiara człowieka wystawiona jest na próbę, ale ujawnia też swoją wyjątkową moc, daje klucz pozwalający odkryć głęboki sens przeżywanej choroby i może być drogą do większej bliskości z Jezusem, który idzie blisko człowieka, dźwigając krzyż.
– Z pozycji łóżka szpitalnego świat wygląda całkiem inaczej, człowiek nabiera pokory, zmienia się wartościowanie, dlatego staję dzisiaj tutaj jako biskup, który ma większe, albo mniejsze pojęcie o szpitalu, ale także jako uczestnik 9-dniowych „rekolekcji” przeżytych podczas pobytu w szpitalu – mówił bp Tadeusz Lityński.