Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bądźmy Janami

Jest krzyż, jest ikona, ale jest jeszcze trzeci znak! Symbole ŚDM dotarły do Paradyża.

Na koniec trzeciego dnia peregrynacji znaki Światowych Dni Młodzieży trafiły do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Tu najpierw był Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa, a potem adoracja.

– „Witaj krzyżu, nasza nadziejo” – te słowa starożytnej antyfony wypowiadamy dzisiaj w nieco zmienionym, nowym kontekście. Wobec krzyża Światowych Dni Młodzieży. Krzyża, który pielgrzymował już po całej ziemi. Był już na wszystkich kontynentach. I oto teraz przybywa do nas do Paradyża wraz z kopią obrazu Matki Bożej „Salus Populi Romane” – mówił na początku ks. Paweł Łobaczewski, rektor seminarium.

 – To motto, to zawołanie: „Witaj krzyżu, nasza nadziejo” jest szczególne, ponieważ pokazuje nam jednocześnie, że krzyż to rzeczywistość, która pociąga. Jezus w Ewangelii św. Jana, zapowiada, że „gdy zostanę nad ziemię wywyższony, pociągnę wszystkich do siebie”. Będziemy mieli ku temu okazję przyjrzeć się troszeczkę w sposób zewnętrzny za kilka miesięcy w Krakowie bo ten krzyż będzie również tam obecny, kiedy przybędzie wielka rzesza młodych ludzi . A jednocześnie kiedyś u końcu czasów zobaczymy to w sposób wewnętrzny jak bardzo krzyż, poprzez który Jezus daje nam zbawienie, przyciągnął niezliczone osoby, które miała okazję, szansę z niego skorzystać – kontynuował.

– Można by zadać sobie pytanie dlaczego te znaki, które są pośród nas są tylko dwa? Przecież przysłowie z Kościoła wschodniego mówi nam, że Bóg lubi liczbę trzy. A odpowiedź jest bardzo prosta, dlatego, że obok Jezusa i Jego Matki, która stała pod krzyżem jest jeszcze miejsce dla osoby św. Jana. Dzisiaj na świecie, zdaje się nam pokazywać ta peregrynacja, potrzeba św. Janów. Potrzeba tych którzy w sposób szczególny, jak umiłowani uczniowie, w kontemplacji, będą otwierać się na działanie Ducha Świętego, będą oddawać chwałę Ojcu. Bądźmy więc Janami – dodał

Wspólnie z paradyskimi klerykami modlili się wierni z parafii pw. św. Anny w Jordanowie na czele z proboszczem – ks. Jackiem Grzelakiem.

Rano, 24 lutego, w paradyskim seminarium zaplanowano jeszcze Mszę św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama