GN 3/2021 Archiwum

Dla pań i panów

Czy można nietypowo spędzić Dzień Kobiet? Oczywiście! Przekonali się o tym uczestnicy akcji krwiodawczej w Urzędzie Marszałkowskim, która odbyła się pod hasłem "Dziś nie pragnę tulipana, tylko kropli krwi od pana!".

Akcja zbiórki krwi i rejestracji dawców szpiku odbyła się 8 marca, w sali prasowej Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Podgórnej 7 (I piętro) w godz. 9.00–14.00. Krew oddawali nie tylko mężczyźni, ale także kobiety.

Jestem bardzo mile zaskoczona, że na ten apel licznie odpowiedziały panie. Wciąż w naszych bankach brakuje krwi, dlatego staramy się pomagać. Chcemy zwrócić uwagę, że potrzeba tak niewiele, by tak dużo zrobić, by pomóc drugiemu człowiekowi. Powinniśmy być otwarci i solidarni z osobami chorymi – powiedziała Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Zachętą dla dawców są atrakcyjne upominki, które przygotował Departament Ochrony Zdrowia. Każdy kto podzieli się bezcennym darem, dostanie parę kolorowych damskich rajstop oraz symbolicznego kwiatka – jako prezent z okazji Dnia Kobiet. Ponadto każdy dawca otrzyma paczkę z tzw. posiłkiem regeneracyjnym, m.in. z ośmioma czekoladami.

– Oddanie krwi nic nie kosztuje. Nie często robi się coś tak dobrego dla innych, bo na co dzień raczej myślimy o sobie, dlatego dziś, kiedy mam okazję pomóc, to chętnie biorę udział w tej akcji – powiedział Dariusz Nowak z Zielonej Góry.

– Oddaję krew od 18. roku życia. Informację o dzisiejszej akcji znalazłam w internecie. Dziś mam dzień wolny i przyjechałam, by oddać krew, i pomóc innym. Nie wiem czy kiedyś sama nie będę potrzebowała takiej pomocy – dodała Patrycja Kaczor z Nowogrodu Bobrzańskiego.

Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze najbardziej brakuje grup krwi – AB Rh– oraz B Rh+. Każda grupa krwi jest jednak bardzo cenna.

Współorganizatorami akcji jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz Fundacja DKMS Polska, która zajmuje się rejestracją dawców szpiku kostnego i prowadzi Bazę Dawców Komórek Macierzystych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama