GN 3/2021 Archiwum

Odpowiedzialność i męstwo

- Szafarz, idąc z Chrystusem do chorego, ma świadomość, że niesie Kogoś, kto jest nieskończenie ważniejszy od człowieka, bo to sam Bóg - powiedział bp Paweł Socha.

W uroczystość św. Józefa, 19 marca bp Paweł Socha ustanowił w gorzowskiej katedrze 46 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy obejmą posługę w 28 parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Przyjąłem funkcję szafarza jako służbę, jest taka potrzeba i chciałem się włączyć, jestem gotowy do współtworzenia wspólnoty parafialnej. Dopiero dzisiaj uświadomiłem sobie, na co się zgodziłem, to całkiem nowe doświadczenie, ale niezwykle piękne – powiedział Krzysztof Harewicz ze Sławy.

Nadzwyczajni szafarze posługują w diecezji od 1998 r., tę formę zaangażowania w życie Kościoła zainicjował bp Adam Dyczkowski. Szafarzami mogą być wyznaczeni mężczyźni lub siostry zakonne. Posługa szafarza to ogromny osobisty dar, a jednocześnie dar dla całej rodziny, parafii i szczególnie chorych, którym będą przynosili Chrystusa Eucharystycznego.

– Bardzo przeżywam wyznaczenie na szafarza, czuję się jak przed ślubem, to ogromna odpowiedzialność, jaką Bóg mnie obdarował. Podobnie jak św. Józef jestem odpowiedzialny za swoją rodzinę i za Jezusa w Eucharystii – powiedział Krzysztof Szymczak z Zielonej Góry.

Do głównych funkcji i zadań nadzwyczajnego szafarza Komunii św. należy gorliwe korzystanie z sakramentu Eucharystii, budowanie na fundamencie żywego Chrystusa. Nadzwyczajni szafarze w szczególny sposób dbają o realizowanie ślubowania w małżeństwie, pielęgnowanie życia rodzinnego i zaangażowanie w życie społeczne, stając się przez to świadkami Ewangelii. Pomagają kapłanowi w czasie Mszy św., rozdają Komunię św., ale najważniejsze jest odwiedzanie chorych - spotkania z samotnymi i cierpiącymi w niedzielę czy dni świąteczne. Dzięki posłudze szafarza chorzy mogą przyjąć w swoim domu Jezusa, źródło życia i mocy.
– Uroczystość św. Józefa jest odpowiednim momentem, abyśmy powierzyli opiekę nad Jezusem Chrystusem mężczyznom, którzy będą Go rozdawać w Komunii św. czy zanosić chorym. Św. Józef rozciągnął ojcowską opiekę nad poczętym z Ducha Świętego Chrystusem. Czy funkcja szafarza Eucharystii nie jest troską i opieką nad Synem Bożym Jezusem Chrystusem, by szczęśliwie dotarł do wiernych jako ich Zbawiciel, Uzdrowiciel, jako ich pokarm na życie wieczne? Kościół daje nam św. Józefa jako przykład wzrastania w świętości i sprawiedliwości – powiedział w homilii bp Paweł Socha.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama