GN 2/2021 Archiwum

Mogli Mu towarzyszyć

Misterium Męki Pańskiej z Drogą Krzyżową, pt. "Kielich Goryczy" odbyło się 20 marca w kościele pw. św. Bartłomieja w Ołoboku.

W przedstawienie Męki Pańskiej zaangażowało się kilkadziesiąt osób, m.in. m.in. zespół „Błękit”, nauczyciele i uczniowie ze szkoły w Ołoboku oraz parafianie.

– Scenariusz Męki Pańskiej Adama Szafrańca pt. „Kielich Goryczy” kupiłam trzy lata temu. Słuchałam tych płyt i marzyłam o tym, by takie rozważanie Męki Pańskiej zorganizować w naszym kościele i teraz się udało. To Droga Krzyżowa połączona z obrazem, światłem i rozważaniami. Nasze misterium oparte zostało m.in. na tekstach Ewangelii, obrazach z filmu „Pasja” i scenariuszu Adama Szafrańca pt. „Kielich Goryczy” – wyjaśnia Mariola Palczewska, katechetka i pomysłodawczyni misterium.

– Przedstawiamy misterium w Niedzielę Męki Pańskiej, by ludzie mogli poczuć tę niezwyczajność drogi Jezusa i uświadomić sobie, czym ona w rzeczywistości była i że dziś również jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem – dodaje.

Uczestnicy misterium przez całe nabożeństwo patrzyli na Jezusa klęczącego i modlącego się w Ogrójcu. W tle mogli zobaczyć również poszczególne obrazy Drogi Krzyżowej – fragmenty filmu „Pasja” Mela Gibsona i usłyszeć komentarze do każdej stacji Drogi Krzyżowej.

– Podczas misterium wszyscy uczestniczymy w męce Jezusa w Ogrójcu. Przy każdej stacji drogi, razem z Jezusem spotykamy bliskie mu osoby, m.in. Matkę, Marię Magdalenę, św. Jana, córkę Jaira. Towarzyszymy Jezusowi przez całą mękę. To najboleśniejsza i najtrudniejsza droga nie tylko w życiu Jezusa, ale i każdego z nas – tłumaczy Mariola Palczewska.

Misterium to duże przeżycie dla widzów, ale także dla osób bezpośrednio zaangażowanych w to dzieło.

– To dla nas ważne, że możemy coś od siebie dać i przedstawić to misterium. Każdy z nas dźwiga swoje krzyże, a krzyż Chrystusa pozwala nam je nieść. Kiedy wpatrujemy się w Jego krzyż jest nam lżej – powiedziała Dorota Kostrzewa, mająca w misterium kwestię Maryi.

– To bardzo ciężka rola. Trudno zagrać emocje, które towarzyszą Jezusowi w Ogrójcu. Najbardziej poruszają mnie rozważania Męki Pana Jezusa i scena, kiedy Jezus spotyka swoją Matkę – dodał Dawid Bogusz, odtwórca roli Jezusa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama