- Zmartwychwstanie nie przeminęło, lecz dotknęło nas i porwało - mówił bp Lityński.
Najpierw Liturgia Światła, potem Liturgia Słowa oraz Liturgia Chrzcielna i wreszcie Liturgia Eucharystyczna. Dziś wyjątkowa noc w Kościele - Wigilia Paschalna.
Liturgii w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Po wyśpiewaniu radosnego Alleluja, uświadamiamy sobie prawdę, że osobę Jezusa łączy nas nie tylko krzyż, wczoraj z pobożnością adorowany. Ale z Jezusem cierpiącym i Zmartwychwstałym łączy nas pusty grób – podkreślił bp Lityński.
– Pusty grób był i jest w Jerozolimie, ważne miejsce dla chrześcijańskich pątników, ale od tej godziny jest też w Zielonej Górze. On ma swoją wymowę i i jest też dowodem w sprawie zmartwychwstania – kontynuował.
Wiele miejsca w homilii bp Lityński poświęcił sakramentowi chrztu św. – Znaczenie bycia ochrzczonym, bycia chrześcijaninem polega właśnie na przeżywaniu własnego życia jako nieustannego wkraczania w tę otwartą przestrzeń. Na tym właśnie polega radość wigilii wielkanocnej. Zmartwychwstanie nie przeminęło, lecz dotknęło nas i porwało. Uchwyciliśmy się zmartwychwstałego Pana i wiemy, że On trzyma nas równie mocno nawet wówczas, gdy nasze ręce słabną – mówił biskup.
– Dzisiaj dziękujemy Bogu za łaskę Chrztu św. w wymiarze osobistym, gdyż już przynależymy do wieczności, ale tez w wymiarze narodowym. 1050 lat temu po raz pierwszy nasi przodkowie weszli w osobiste relacje z Jezusem Zmartwychwstałym. Tyle zmian historycznych i społecznych, politycznych i gospodarczych, ale my jako naród trwamy w jedności z Jezusem Zmartwychwstałym. Trwałymi śladami naszej komunii narodowej ze Zmartwychwstałym są nie tylko średniowieczne i nowe świątynie, ale nade wszystko wspólnoty wiary i modlitwy zgromadzone wokół Jezusa, dzieła Ewangeliczne – kontynuował.
Pasterz diecezji przypomniał, że cała nasza wiara opiera się na stałym i wiernym przekazywaniu Dobrej Nowiny. – My sami zresztą wierzymy dzięki tym, którzy żyli przed nami i przekazali nam wiarę zmartwychwstanie. Dobra Nowina o powstaniu Chrystusa z martwych potrzebuje pełnych entuzjazmu i odważnych świadków. Każdy uczeń Chrystusa jest powołany do dawania tego świadectwa. Takie właśnie trudne, a zarazem porywające zadanie powierzył nam Zmartwychwstały Pan – mówił ordynariusz diecezji.
– Głośno i wyraźnie jeszcze raz za chwilę podczas liturgii chrzcielnej wyrzeknijmy się świata, który jest pod władzą księcia ciemności i wybierzmy zdecydowanie świata Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego – dodał na zakończenie.
Bp Tadeusz Lityński - fragment homilii
Krzysztof Król