Twoi rodzice lub dziadkowie po wojnie przyjechali na Ziemie Zachodnie? Masz ich fotografie, stare dokumenty lub pamiątki? Nie czekaj! Podziel się rodzinną historią i pomóż stworzyć wystawę o przesiedleńcach.
Pomysł zorganizowania ekspozycji o mieszkańcach Ziem Zachodnich powstał w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Główną ideą ekspozycji jest ukazanie w miarę pełnego procesu trudnego osadnictwa na Ziemi Lubuskiej oraz prezentacja świadectw tamtych czasów, m.in. dokumentów, pamiątek, fotografii, ale także przedmiotów codziennego użytku, zarówno tych przywiezionych ze sobą, jak i poniemieckich, które przesiedleńcy tutaj zastali, i które służyły im przez pierwsze lata.
Wystawa ma pokazać, w jaki sposób pierwsi osadnicy obcy im świat zmieniali w swój dom. Zebrane przez muzeum materiały zaprezentowane zostaną na planowanej na październik 2016 roku wystawie poświęconej osadnikom na Ziemi Lubuskiej.
- Zwracamy się z uprzejmą prośbą do mieszkańców regionu - pionierów, ale także do ich potomków - o udostępnienie muzeum fotografii, dokumentów i innych materiałów związanych z transportem, przybyciem na nowe miejsca z Kresów wschodnich, z Polski centralnej czy Wielkopolski oraz reemigrantów z Zachodu i początkami życia osadników na Ziemi Lubuskiej po roku 1945. Bardzo chętnie zbierzemy też wspomnienia w formie pisemnej czy też nagramy audio lub wideo - apeluje dr Anitta Maksymowicz, kurator wystawy.
- Do tej pory udało się zebrać materiały od osób z okolic Zielonej Góry. Zależy nam jednak, by były to również wspomnienia mieszkańców z północnej strony województwa. Interesujące są dla nas zarówno materiały z życia prywatnego, rodzinnego, jak i społecznego-kulturalnego, religijnego, gospodarczego czy politycznego. Pragniemy ukazać ludzi i budowane od początku życie codzienne regionu - w miastach i na wsiach, w domach i firmach, podczas pracy i wypoczynku, w chwilach trudnych i radosnych, powszednich i uroczystych. Ciekawią nas opowieści o współpracy, ale i o konfliktach ludzi pochodzących z różnych stron, z różnym bagażem kulturowym, o relacjach z obecnymi jeszcze na początku Niemcami oraz żołnierzami i administracją radziecką, o trudach codziennego oswajania nowego miejsca i o tęsknocie za ziemią rodzinną - dodaje A. Maksymowicz.
Osoby, które chcą pomóc w stworzeniu wystawy i opowiedzieć swoją historię, podzielić się wspomnieniami, relacjami, fotografiami lub dokumentami, muzeum prosi o kontakt z dr Anittą Maksymowicz, tel.(68) 327-23-45 wew. 33 lub tel. kom. 608 245-616 oraz drogą mailową: wspolpraca@mzl.zgora.pl