powrót
Wiara.pl - Serwis

Zielonogórsko-Gorzowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
zgg.gosc.pl → Wiadomości z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej → Pieszo do św. Jakuba
Z Głogowa do Jakubowa  
Z Głogowa do Jakubowa
Na pielgrzymkę do Jakubowa wybrali się młodsi i starsi. Nie zabrakło też rodzin z dziećmi i młodzieży
Katarzyna Buganik /Foto Gość

Pieszo do św. Jakuba przejdź do galerii

Musieli wstać wcześnie rano, a później pieszo pokonać 15 km, ale niestraszne im takie wyzwania, bo pielgrzymi idący z Głogowa do Jakubowa mają zawsze konkretny cel - modlitwę i dziękczynienie Bogu za św. Jana Pawła II.

Katarzyna Buganik

|

GOSC.PL

dodane 09.04.2016 14:06
0

Pątnicy, uczestnicy XII Papieskiej Pielgrzymki "Do Źródła św. Jakuba w Jakubowie" z Głogowa do Jakubowa, rankiem 9 kwietnia wyruszyli z głogowskiej kolegiaty.

Po drodze odwiedzili kościoły św. Klemensa i św. Wawrzyńca oraz świątynię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kurowicach, a o godz. 13.00 uczestniczyli w Eucharystii w sanktuarium w Jakubowie.

- Kiedy kilkanaście lat temu zastanawialiśmy się nad ożywieniem kultu św. Jakuba, wśród wielu naszych działań podejmowanych w tym celu powstał pomysł papieskiej pielgrzymki z Głogowa do Jakubowa. Jan Paweł II jest nazwany ojcem odnawiającego się kultu św. Jakuba w Europie i w Polsce. W 1982 roku papież podpisał Akt Europejski przy grobie św. Jakuba, w 1989 roku odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Santiago de Compostela… To właśnie Jan Paweł II pokazał nam św. Jakuba i jego szlaki, dlatego właśnie jemu tę pielgrzymkę poświęcamy - wyjaśnia ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.

- Pielgrzymi zawsze zatrzymują się w pięciu miejscach i odmawiają pięć różańcowych Tajemnic Światła, modląc się m.in. we wszystkich intencjach papieża Franciszka, Kościoła oraz o powołania kapłańskie i zakonne - dodaje kustosz.

W pielgrzymce co roku bierze udział ponad 200 pątników. W tym roku było podobnie. Do sanktuarium w Jakubowie wyruszyli pielgrzymi nie tylko z Głogowa, ale także m.in. z Gorzowa Wlkp. i Oleśnicy.

- Każdy z nas ma swoją prywatną intencję. Idę z moimi uczniami, by pokazać im inną formę ewangelizacji i że pielgrzymka to również forma głoszenia słowa Bożego. Ponadto chcemy dać świadectwo naszej wiary innym ludziom - mówi Alina Kowalewicz, katechetka ze Szkoły Podstawowej na 7 w Głogowie.

- W ubiegłym roku byłem w Santiago de Compostela. Dziś idę w tej pielgrzymce, bo mam taką wewnętrzną potrzebę i jest to dla mnie niezwykłe przeżycie. Taka wyprawa sprzyja wewnętrznej refleksji i ubogaca. Idziemy do św. Jakuba, który przypomina nam, że nasze życie, które jest również pielgrzymką, ma nas doprowadzić do wieczności - dodaje Piotr Hornung z Oleśnicy.

Modlitewną wędrówkę zakończyła Eucharystia w sanktuarium w Jakubowie, której przewodniczył bp. Tadeusz Lityński. Po Mszy św. odsłonięto obelisk upamiętniający pontyfikat św. Jana Pawła II.

W przyszłym roku XIII Pielgrzymka z Głogowa do Jakubowa wyjątkowo odbędzie się nie w kwietniu, ale 18 czerwca i będzie połączona z obchodami 10. rocznicy powstania sanktuarium w Jakubowie.

1 / 1
Piesze dziękczynnienie za św. Jana Pawła II

Foto Gość DODANE 09.04.2016 AKTUALIZACJA 09.04.2016

Piesze dziękczynnienie za św. Jana Pawła II

​Pielgrzymi wyruszyli z głogowskiej kolegiaty i po drodze odwiedzili kościoły św. Klemensa i św. Wawrzyńca oraz świątynię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kurowicach. Piesza wędrówka zakończyła się w sanktuarium w Jakubowie. Zdjęcia: Katarzyna Buganik /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • GŁOGÓW
  • JAKUBÓW
  • PIELGRZYMKA
  • ŚW. JAKUB

Polecane w subskrypcji

  • Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
  • Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
    • Polska
    • Jerzy Kopański
    Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
  • Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
  • „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
  • Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
    • Rozmowa
    • Kamil Gąszowski
    Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
  • Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
    • Polska
    • Konstanty Pilawa
    Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE