Nowy numer 3/2021 Archiwum

Sejm zdecydował o utworzeniu nowej akademii

W głosowaniu za powołaniem akademii wzięło udział 13 kwietnia 421 posłów, 405 głosowało za, 7 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Ustawa przygotowana przez posłów PiS powołuje od 1 września 2016 r. akademię w Gorzowie Wlkp. Będzie ona kontynuacją działającej już Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Akademia przejmie prawa i zobowiązania PWSZ.

– Na dzisiejszą decyzję Sejmu pracowaliśmy bardzo ciężko od wielu lat. Nasza radość jest tym większa, że w głosowaniu 405 posłów oddało głos za powołaniem akademii, a niewielka garstka, bo zaledwie 7, była przeciw i 9 osób wstrzymało się. Jest to dla nas niezwykle budujące, ale też wymaga od nas tym większej odpowiedzialności za zaufanie, jakim nas obdarzono, bo jest to bez wątpienia odzwierciedlenie zaufania. Czekają nas kolejne lata ciężkiej pracy, zdobycie dwóch uprawnień, które już realizujemy. 1 marca otrzymaliśmy kategorię naukową dla Wydziału Humanistycznego, w związku z tym możemy składać wniosek o prawa do doktoryzowania i już go przygotowujemy, zostanie on złożony najpóźniej na początku czerwca. Przygotowujemy również wniosek o parametryzację Wydziału Ekonomicznego - jest to drugi wydział, na który chcemy zdobyć uprawnienia do doktoryzowania w zakresie zarządzania. To są zadania na najbliższe dwa lata, trzeci rok jest pewną rezerwą, gdybyśmy zbyt krytycznie zostali potraktowani i musieli jeszcze coś uzupełnić. Czujemy wielką radość, wracamy z Warszawy kilkuosobową ekipą i mamy świadomość, jaką wielką pracę będzie musiała podjąć uczelnia. Od 1 września 2016 r. zacznie funkcjonować Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Jakub łączy nas z przeszłością. 1 października będziemy mieli już 18 lat tradycji, Jakub towarzyszy nam dalej – powiedziała nam prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim powołano 17 lat temu na bazie działającego w mieście od 1992 r. Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Była jedną z pierwszych publicznych uczelni zawodowych w Polsce. Obecnie PWSZ kształci studentów na 4 Wydziałach: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Ekonomicznym, Humanistycznym oraz Technicznym. Uczelnię dotychczas ukończyło prawie 16 tys. absolwentów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama