Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trzeba dużo się modlić

- Gromadzimy się na synodzie, by słuchać głosu Ducha Świętego - podkreślał ks. Strzelczyk.

W Domu Biskupim w Zielonej Górze, 21 kwietnia, odbyło się pierwsze spotkanie synodalnej komisji przygotowawczej.

Gościem specjalnym spotkania był sekretarz II Synodu Archidiecezji Katowickiej – ks. dr Grzegorz Strzelczyk, który podzielił się swoim kilkuletnim doświadczeniem pracy synodalnej.

Gość podkreślił, że gromadzimy się na synodzie, by słuchać głosu Ducha Św. i dać się prowadzić Jego mocy.

– Po co synod w diecezji? Najbardziej teologicznie mówiąc chodzi o posłuchanie Ducha Świętego. To może górnolotna idea, ale moim zdaniem nie można jej stracić z pola widzenia. Ponieważ chodzi o pewne doświadczenie wiary w to, że Duch Święty prowadzi Kościół – przypomniał w rozmowie z GN ks. Grzegorz Strzelczyk.

– Co to w praktyce oznacza? To znaczy, że mamy możliwość rozpoznania dokąd jesteśmy prowadzeni i jak jesteśmy prowadzeni. Jednym z narzędzi do rozpoznawania tego jest synod. Kiedy zaczyna się to robić w tej perspektywie, to zaczyna się rodzić w ludziach poczucie, że to nie jest tylko administracyjny proces, który ma doprowadzić tylko do uregulowania przepisów, ale wyraz odpowiedzialności za Kościół. Oczywiście jest to udział w odpowiedzialności biskupa bo synod to ciało doradcze biskupa – dodaje.

Gość ze Śląska zapytany radę dla dopiero startującego synodu, odpowiada krótko: „Dużo się modlić!”.

Zadaniem komisji przygotowawczej jest m.in. opracowanie regulaminu synodu, przygotowanie pomocy duszpasterskich dla wiernych oraz uściślenie kwestii, które będą przedmiotem obrad synodalnych.

W skład komisji wchodzą: bp Tadeusz Lityński (przewodniczący), ks. kan. dr Grzegorz Cyran, ks. kan. dr hab. Andrzej Draguła, ks. dr Mariusz Dudka, ks. kan. mgr Wojciech Jurek, ks. prałat dr Zbigniew Kobus, ks. kan. dr Piotr Kubiak, ks. kan. dr Wojciech Lechów, ks. kan. dr Paweł Łobaczewski, ks. kan. dr Andrzej Oczachowski, ks. mgr Stanisław Podfigórny, ks. kan. dr Andrzej Sapieha, ks. kan. dr Zygmunt Zapaśnik, s. mgr Maria Piętak USJK i dr Lech Kopyść.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama