Nowy numer 3/2021 Archiwum

Na sztandarze i w sercu przejdź do galerii

Uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły - to m.in. ślubowali uczniowie podczas uroczystości nadania imienia Orła Białego Szkole Podstawowej w Trzebielu.

Szkolne święto, 28 kwietnia, rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Trzebielu, podczas której poświęcony został sztandar placówki. Oficjalne uroczystości m.in. z przekazaniem sztandaru dyrektorowi i uczniom, przemówieniami i okolicznościowym przedstawieniem, w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej, odbyły się w sali widowiskowej Urzędu Gminy w Trzebielu.

- Orzeł Biały przez wieki i epoki historyczne, charakteryzował istnienie narodu i państwa polskiego. Przemawiał silnie do uczuć patriotycznych i obywatelskich Polaków. Pobudzał do działania w imieniu sprawy narodowej, stanowił o naszej wolności i niezłomności. Wybór symbolu naszej państwowości za wzór do naśladowania, wymaga od was ogromu pracy - mówił do zgromadzonych Marek Iwlew, wójt Gminy Trzebiel.

- Wybór Orła Białego na patrona szkoły podstawowej, to wasza publiczna deklaracja, że społeczność szkolna opowiada się po stronie wartości - patriotyzmu, odwagi, męstwa, przekraczania granic i pokonywania przestrzeni. Niech Orzeł Biały stanie się dla was inspiracją, byście odważali się tak wysoko wzbijać w swoich dążeniach, jak ten dumny orzeł - dodał wójt.

Szkoła podstawowa w Trzebielu istnieje od 1946 roku. Po 70. latach funkcjonowania doczekała się zaszczytnego imienia. Wśród kandydatów na patrona szkoły, oprócz Orła Białego, byli także Mieszko I, Maria Salomea Skłodowska-Curie i Jan Brzechwa.

Orzeł Biały został wybrany na patrona przez uczniów, nauczycieli i rodziców w demokratycznych wyborach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama