Nowy numer 48/2020 Archiwum

Chcemy obudzić drzemiący potencjał

Wielkimi krokami zbliża się Lubuski Festiwal Wolontariatu. W tym roku sporo atrakcji!

W zeszłym roku była seria warsztatów. W tym roku także ich nie zabraknie, ale będzie dużo więcej atrakcji. – Festiwal ma być płaszczyzną współdziałania wolontariuszy. Ma pokazywać potencjał, jaki drzemie w tych wspaniałych ludziach, kontaktować ich ze sobą w celu wymiany doświadczeń, a także promować te formy wolontariatu, które na co dzień nie mają większej siły przebicia – wyjaśnia Michał Piętosa, główny organizator.

Co w tym roku? – Zaplanowaliśmy dwa dni warsztatowe. Jeden będzie dotyczył teatru i tańca, drugi –  przedsiębiorczości i biznesu. Wszystko przydatne wolontariuszom i ich liderom. Całość zwieńczy finał 12 czerwca w Zielonej Górze (Sucha) na os. Złote Piaski – tłumaczy organizator.

W tym roku organizatorzy postawili na piknik rodzinny, który będzie okazją do prezentacji tego, czym zajmują się wolontariusze. – Z jednej strony tworzymy ich bazę, z drugiej chcemy zapewnić możliwość zaprezentowania się. W wielu szkołach działają koła wolontariatu, które podejmują szlachetne działania. Te koła współpracują z instytucjami, na rzecz których młodzi ludzie poświęcają swój czas – tłumaczy M. Piętosa, który na co dzień pracuje jako katecheta.

– Takie doświadczenie towarzyszy mi w szkole, w której uczę. Młodzież chętnie garnęła się do koła misyjnego. Mieli w sobie tyle energii i pomysłów, że dziś tworzymy projekt o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku zaczynamy budowę trzeciej szkoły w Kamerunie, chodzi o projekt  „Młodzi dla Kamerunu”. Festiwal ma promować wolontariat w każdym aspekcie. Dlatego zapraszamy każdą grupę, bez względu, czy ma umocowanie prawne, czy jest po prostu grupą znajomych tworzącą coś pięknego – dodaje.

Piknik zacznie się od biegu. O godz. 10 wystartuje „Szczęśliwa Dziesiątka”. – Zielona Góra to miasto biegające. Ten bieg jednak ma dwie kategorie. Można biec dla siebie i przewidujemy nagrody w kategoriach wiekowych, ale można wybrać kategorię „wolontariusz” i wtedy nagrody są dużo wyższe. Zwycięzca wygrywa prawo do wskazania instytucji, na rzecz której sponsor biegu ma przekazać z góry określoną kwotę – wyjaśnia organizator.

 – W ten sposób nie tylko zachęcamy do aktywnego spędzania czasu, ale dajemy możliwość wsparcia grup wolontariatu i to w bardzo konkretny sposób. W trakcie biegu odbędą się pokazy tańca oraz innych form artystycznych. Na scenie festiwalowej zagrają: Arka Noego, Sound’n’Grace oraz Luxtorpeda. Będą goście specjalni – Olivier Janiak oraz Maciej Musiał oraz koszykarze mistrza Polski Stelmet BC. Powstanie specjalna strefa Falubazu, w której każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie. Będzie strefa fitness, z pokazami i konsultacjami – wylicza.

Będą też strefy zabaw dla dzieci, gastronomiczna oraz loteria z bardzo ciekawymi nagrodami. Dochód, oczywiście, przeznaczony zostanie na cele charytatywne.

Organizatorem festiwalu jest Europejskie Centrum Wolontariatu z Zielonej Góry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama