GN 48/2020 Archiwum

Prezydent już podpisał

Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża.

„Vivat Academia! Uprzejmie informuję, że Pan Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim!” – taką informację na swoim profilu społecznościowym zamieściła minister Elżbieta Rafalska.

Przypomnijmy, że pierwszą uczelnią wyższą w Gorzowie było Wyższe Seminarium Duchowne. Zostało ono utworzono w 1947 roku na podstawie dekretu administratora apostolskiego ks. Edmunda Nowickiego i działało tam do 1961 roku. W mieście na Wartą od 1988 do 2003 roku istniała też sekcja Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Natomiast pierwszą publiczną uczelnią w Gorzowie była filia Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego z Poznania utworzona w 1971 roku, która trzynaście lat później została podniesiona do rangi samodzielnego wydziału.

Natomiast pierwsza samodzielna publiczna uczelnia wyższa w Gorzowie została powołana w 1998 roku. Była to na początku Gorzowska Wyższa Szkoła Zawodowa, a później Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która niedawno wybrała swojego patrona. Został z nim Jakub z Paradyża - cysters, teolog i filozof, kaznodzieja żyjący na przełomie XIV i XV wieku. W Paradyżu dziś mieści się Wyższe Seminarium Duchowne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama