Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Prezydent już podpisał

Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża.

„Vivat Academia! Uprzejmie informuję, że Pan Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim!” – taką informację na swoim profilu społecznościowym zamieściła minister Elżbieta Rafalska.

Przypomnijmy, że pierwszą uczelnią wyższą w Gorzowie było Wyższe Seminarium Duchowne. Zostało ono utworzono w 1947 roku na podstawie dekretu administratora apostolskiego ks. Edmunda Nowickiego i działało tam do 1961 roku. W mieście na Wartą od 1988 do 2003 roku istniała też sekcja Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Natomiast pierwszą publiczną uczelnią w Gorzowie była filia Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego z Poznania utworzona w 1971 roku, która trzynaście lat później została podniesiona do rangi samodzielnego wydziału.

Natomiast pierwsza samodzielna publiczna uczelnia wyższa w Gorzowie została powołana w 1998 roku. Była to na początku Gorzowska Wyższa Szkoła Zawodowa, a później Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która niedawno wybrała swojego patrona. Został z nim Jakub z Paradyża - cysters, teolog i filozof, kaznodzieja żyjący na przełomie XIV i XV wieku. W Paradyżu dziś mieści się Wyższe Seminarium Duchowne.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma