Nowy numer 28/2018 Archiwum

Filharmonia ma 60 lat

W Winnym Grodzie były medale, dyplomy, koncert, a nawet tort.

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda 20 maja świętowała jubileusz 60. lecia.

– Bardzo dziękuję, że jesteście dzisiaj Państwo z nami. Bardzo dziękuję, że jesteście z nami 60 lat – mówił tuż przed koncertem  

W trakcie uroczystości wojewoda lubuski wręczył Złoty Krzyż Zasługi dla Ryszarda Zimnickiego, a Srebrny Krzyż Zasługi dla Janusza Zająca.

– Świętujemy jubileusz instytucji, która ma ogromny dorobek. Możemy śmiało powiedzieć, że od samego początku swojego istnienia Filharmonia Zielonogórska była źródłem rozwoju kultury muzycznej w mieście i całym regionie. Stała się znaczącym ośrodkiem muzycznym – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

– Mam nadzieję, że muzyka, która jest językiem uniwersalnym, będzie pobudzała serca kolejnych pokoleń melomanów – dodał .

Jak na jubileusz filharmonii przystało nie zabrakło koncertu. Zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego.

Koncert inauguracyjny przed 60 laty odbył się dokładnie 26 maja. Zielonogórska Orkiestra Symfoniczna zagrała pod dyrekcją Mieczysława Tomaszewicza.

Od 30 lat dyrektorem filharmonii jest dyrygent i kompozytor – Czesław Grabowski. W repertuarze orkiestry znajdują się dzieła oratoryjne, symfoniczne jak również kompozycje o charakterze popularnym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma