W sanktuarium Miłosierdzia Bożego Apostolat Maryjny spotkał się na diecezjalnym dniu skupienia.
300 pielgrzymów z 32 wspólnot działających w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uczestniczyło 28 maja, pod przewodnictwem ks. Zygmunta Zimnawody, diecezjalnego opiekuna duchowego, w pielgrzymce Apostolatu Maryjnego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pielgrzymi, modląc się, wyruszyli spod figury Chrystusa Króla Wszechświata do świątyni, przechodząc przez Jubileuszową Bramę Miłosierdzia.
– Dzień skupienia jest dla nas szansą przeżycia, jak dużą grupę modlitewną tworzymy i doświadczenia, wspólnie z Maryją, Matką Miłosierdzia, przebaczającej bliskości Boga – powiedziała zielonogórzanka Małgorzata Daszczyszak, moderator krajowy Stowarzyszenia Cudownego Medalika.
Początki Cudownego Medalika są związane z objawieniami Matki Bożej, jakie miały miejsce w Paryżu w 1830 r., w kaplicy przy ulicy du Bac. W sobotę 27 listopada 1830 r. Niepokalana objawiła się siostrze miłosierdzia św. Katarzynie Labouré, powierzając jej misję wybicia medalika według podanego wzoru.
Na awersie medalika, wokół postaci Matki Bożej, znajduje się napis: „O, Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Maryja objawiła, że jest poczęta bez grzechu, czyli Niepokalana. Z rąk Matki Bożej rozchodzą się promienie. Są one symbolem łask, jakie Maryja wyprasza u swojego Syna. Maryja depcze głowę węża, czyli szatana, aby ukazać, że z Jej pomocą możemy zwyciężyć wszelkie zło.
Na rewersie znajduje się litera "M" połączona poprzeczną belką z górującym nad nią krzyżem. Symbol ten wskazuje, że Syn Boży zbawia przez swoją mękę i śmierć na krzyżu w obecności Matki stojącej pod krzyżem. Poniżej litery "M" są dwa serca: Jezusa, otoczone koroną cierniową, i serce Maryi, przebite mieczem. Symbolizują one miłość Jezusa i Jego Matki do wszystkich. 12 gwiazd wskazuje na Kościół zbudowany na fundamencie apostołów i przypomina, że jesteśmy wezwani do apostolstwa i życia w świetle Ewangelii.