Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Przyjedź świętować do Międzyrzecza

Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński zaprasza w wspólnego wyznania wiary.

Dziś we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane zaproszenie bp. Tadeusza Lityńskiego na diecezjalne i wojewódzkie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Na początku komunikatu pasterze diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odwołał się do słów papieża Franciszka z listu na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

„Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał także początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość”.

„Pozostają nam w pamięci ogólnopolskie uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu. Tę radość pragniemy też przeżyć w naszej diecezji i województwie lubuskim, gromadząc się w sobotę 18 czerwca br. w Międzyrzeczu, którego historia sięga źródeł wiary chrześcijańskiej na naszych ziemiach i początków polskiej państwowości” - napisał bp Lityński.

„Do wspólnego dziękczynienia za łaskę chrztu i wspólnego wyznania wiary serdecznie zapraszamy zatem wszystkich diecezjan i mieszkańców województwa lubuskiego: duszpasterzy, władze świeckie, osoby konsekrowane, ruchy i wspólnoty katolickie, bractwa i stowarzyszenia regionalne, a zwłaszcza rodziny, dla których będzie to dzień diecezjalnej pielgrzymki, oraz wszystkich pragnących wyrazić swą wdzięczność za naszą Ojczyznę i powierzać jej przyszłość Opatrzności Bożej przez wstawiennictwo Matki Bożej Rokitniańskiej i Pierwszych Męczenników Polski” - czytamy dalej.

Jubileuszowe świętowanie rozpocznie się w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski o godz. 10.15, gdzie odbędzie się modlitwa ekumeniczna po której odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat Chrztu Polski.

W dalszej części uroczystości zaplanowano korowód łączący historię ze współczesnością, który przejdzie pod ratusz, gdzie o godz. 12 zostanie odprawiona Eucharystia z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Liturgii przewodniczyć abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Po Mszy św. odbędzie się poczęstunek i koncert.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma