Uroczyście poświęcony sztandar przez bp. Tadeusza Lityńskiego został przekazany 17 czerwca jednostce w imieniu ministra sprawiedliwości przez zazstępcę dyrektora generalnego Służby Więziennej płk. Jerzego Kopcia.
Msza św. w sanktuarium pw. Pierwszych Męczenników Polski rozpoczęła ważne wydarzenie w historii międzrzeckiego aresztu. Nadanie sztandaru jednostce penitencjarnej było docenieniem służby i pracy wielu pokoleń funkcjonariuszy na polu resocjalizacji.
– Sztandar jest znakiem oraz symbolem tożsamości i jedności, ciągłości i tradycji, tożsamości ideowej wszystkich, którzy się z nim identyfikują. Nowo poświęcony sztandar jest najważniejszym symbolem aresztu w Międzyrzeczu, jest przedmiotem dumy i szacunku. Nieraz będziemy odczytywać znamienne słowa: „Służba Więzienna w służbie Rzeczypospolitej”. Dlaczego służba? Bo jest to praca na rzecz wspólnoty, wykonywana z poświęceniem w instytucjach użyteczności publicznej. Praca w więziennictwie wymaga ofiarności i poświęcenia. Dzisiaj w słowie Bożym św. Paweł zwraca naszą uwagę na postawę służebną – powiedział bp Lityński.
Na placu przed pomnikiem Tysiąclecia Powstania Państwa Polskiego dyrektor aresztu w Międzyrzeczu ppłk Adam Gorczyński przekazał poświęcony przez bp. Lityńskiego sztandar pocztowi sztandarowemu międzyrzeckiej jednostki.
– Symbole w naszym życiu są tak ważne, że niektóre otaczamy wręcz czcią. Jednym z takich ważnych symboli jest sztandar, który łączy chcących urzeczywistniać te same wartości. Sztandar nadawany aresztowi śledczemu jest znakiem jedności z tymi, którzy odeszli ze służby, ale też z tymi, którzy podejmą ją w przyszłości. Jesteśmy częścią Rzeczypospolitej, nadawany sztandar jest znakiem jedności z ojczyzną, odzwierciedleniem naszego wkładu pracy. Sztandar będzie nas reprezentował z dumą podczas najważniejszych wydarzeń. Będzie to potwierdzenie, że jesteśmy nieodłącznym elementem Służby Więziennej, a także cząstką Międzyrzecza, naszej małej ojczyzny. Sztandar jest symbolem honoru i męstwa, których wymaga od nas ojczyzna. Najlepszym symbolem Służby Więziennej jest wierność ideałom praworządności i poszanowania godności ludzkiej, a także ofiarnej i wiernej służby dla Rzeczypospolitej – mówił ppłk Gorczyński.