Nowy numer 25/2018 Archiwum

Tutaj trzeba być

W diecezji rozpoczęły się koncerty 'Przedsionek Raju", poprzedzające festiwal "Muzyka w Raju".

Pierwszy koncert na Ziemi Lubuskiej, pod tytułem „Mówią skrzypce” odbył się 20 lipca w dawnym zborze w Letnicy. Utwory, m.in. Bacha, Telemanna i Locatelliego zaprezentował Davide Monti, barokowy skrzypek.

- W muzyce barokowej kompozytorzy posługiwali się teorią retoryki, dlatego muzyka, nie była tylko kontemplacją piękna czy abstrakcją. To było zawsze mówienie o czymś. Pewne formuły muzyczne miały określony sens i znaczenie. Ich użycie było bardzo czytelne dla muzyków i słuchaczy. Jeżeli, ktoś słyszał pewien układ dźwięków czy typ ekspresji, kojarzył to na przykład z jakimś uczuciem czy konkretną informacją - tłumaczył Cezary Zych, dyrektor festiwalu „Muzyka w Raju”.

- Davide Monti, to skrzypek barokowy, który zwraca szczególną uwagę na komunikowanie pewnych emocji, wywoływanie pewnych stanów, również przez sztukę improwizacji - dodał dyrektor festiwalu.

Na koncert do Letnicy przybyło wielu melomanów, których zachwyca nie tylko muzyka dawna, ale także miejsca, w których odbywają się koncerty.

- Byłam na koncertach w Paradyżu w ubiegłych latach. Są wakacje, a ja mieszkam w niedaleko, w Zielonej Górze, dlatego przyjechałam tu, by posłuchać koncertu. Dla mnie te spotkania to powrót dla lat dzieciństwa, wizyt w kościele czy innych obiektów sakralnych. To mnie uspokaja i wycisza - powiedziała Małgorzata Olczyk z Zielonej Góry.

- Byłam w ubiegłym roku na koncercie w Bieczu. Bardzo mi się podobało i dlatego w tym roku postanowiłam wysłuchać kilku koncertów. Pomysł, żeby te spotkania z muzyką odbywały się w małych miejscowościach, dodaje tym koncertom niesamowitego uroku. Instrumenty tylko w bezpośrednim kontakcie, dają niezwykłe przeżycia. Muzyka słyszana w radio czy telewizji, to nie to samo. Tutaj trzeba po prostu być i poczuć piękno tej muzyki - dodała Anna Płetenicka z Chlebowa.

 

Program koncertów "Przedsionek Raju" (21.07 - 31.07.)

21.07. (czwartek)

Międzyrzecz, Kościół pw. św. Jan Chrzciciela w Międzyrzeczu - 19:30

Davide Monti - skrzypce

 

22.07. (piątek)

Żary, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - 19:00

Brody, Kościół pw. Wszystkich Świętych - 19:00

 

23.07. (sobota)

Biecz, Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - 19:00

Davide Monti - skrzypce

Letnica, Zbór - 19:00

Chwalebna acz krótka historia zapomnianego instrumentu

Grodowiec, Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei - 19:00

Miraculis: Kaja Mianowana - śpiew; Mateusz Maleszka - flety proste; Martyna Grabowska - fidel; Filip Zieliński - lutnia

Renesansowa i wczesnobarokowa muzyka wokalno-instrumentalna

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma