W bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu polscy harcerze zrzeszeni w ZHP i ZHR oraz zagraniczni skauci rozpoczęli Mszą św. służbę na Światowych Dniach Młodzieży.
Modlitwa skautów z całego świata była jedyną okazją, ze względu na pełnioną służbę, spotkania wszystkich harcerskich wolontariuszy i pielgrzymów w jednym miejscu.
– Poniedziałkowa liturgia rozpoczęła czas szczególnych łask, którymi chce obdarzyć nas Chrystus poprzez służbę, jako wolontariusze, poprzez spotkania z młodymi całego świata pod przewodnictwem Piotra naszych czasów, papieża Franciszka – powiedział ks. hm. Wojciech Jurgowski, naczelny kapelan ZHP.
Inicjatorem harcerskiej Eucharystii celebrowanej przez bp. Jana Zająca w jęz. łacińskim był ks. Jacques Gagey, światowy kapelan Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS). – W obecności młodych wiemy, że świat idzie ku dobru. Wy, skauci, wiecie, że świat jest przeznaczony przez Boga i stworzony, żeby ludzie stali się rodziną. Skauci nie boją się globalizacji. Świat dąży do jedności Bożej rodziny, chociaż tak zróżnicowanej. Dobry drużynowy nie obawia się przyszłości dla swoich harcerzy. Gdy jesteśmy razem, nie boimy się straszliwych obrazów, jakie niesie terror. Idąc razem, prowadzimy młodzież, żeby nie stała się fanatykami – mówił w homilii ks. Gagey.
Harcerstwo jest służbą wobec dzieci, młodzieży, świata i rodziny ludzkiej. – Służba jest przeciwnością kryterium dążenia do sukcesu. Moim sukcesem jest sukces drugiego człowieka, a nie moja realizacja. Często trudno nam uwierzyć, że Bóg nam służył. Trudno nam wyjść ze schematu, że Wszechmogący Bóg stał się sługą. Żeby w to uwierzyć, musimy pokochać samych siebie i uwierzyć, że Bóg nas kocha. Nasze uczestnictwo w życiu Boga to służyć, służyć i jeszcze raz służyć – zwracał się do skautów kapelan ICCS.
W Mszy św. w wawelskiej bazylice uczestniczyli również lubuscy harcerze z ks. Michałem Gławdelem, kapelanem Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. Śpiewy podczas liturgii prowadziła harcerska grupa muzyczna z Głogowa.
W królewskiej bazylice młodzież z całego świata dziękowała Bogu za wyróżnienie noszenia munduru oraz w jedności wielbiła Boga, pomimo różnorodności języków: polskiego, francuskiego, włoskiego, angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.