powrót
Wiara.pl - Serwis

Zielonogórsko-Gorzowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
zgg.gosc.pl → Wiadomości z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej → Harcerska siła i kompetencja
Harcerska siła i kompetencja  
Odprawa zespołów ratowniczych przed wyjazdem na służbę ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Harcerska siła i kompetencja przejdź do galerii

195 patroli pieszych, 14 punktów medycznych, zaangażowanych ponad 800 harcerzy – wolontariuszy.

ks. Marcin Siewruk

|

GOSC.PL

dodane 25.07.2016 22:00
0

Miasteczko harcerskie w Więcławicach Starych tętni od rana życiem. Na terenie gminy Michałowie zamieszkało ponad 800 wolontariuszy ZHP oraz 165 pielgrzymów, w tym ponad 100 z zagranicznych organizacji skautowych, m.in. z Francji, Włoch, Argentyny, Portugalii, Słowacji i Szwecji.

Pierwszego dnia działania Białej Służby ZHP, 25 lipca wyjechało do Krakowa 10 zespołów ratowniczych, do Łagiewnik i na krakowski dworzec główny PKP. Czteroosobowe grupy, których lider ma kompetencje, minimum ratownika kwalifikowanego. Każdy patrol jest wyposażony w torbę medyczną, zaopatrzoną w podstawowe materiały opatrunkowe, zestaw leków i koce NRC. Wyposażenie dla harcerskich ratowników przygotowało krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
– Harcerze powinni udzielić podstawowej pomocy każdemu potrzebującemu. Jeżeli okazałoby się, że poszkodowany potrzebuje specjalistycznej pomocy ratownicy informują dyspozytora pogotowia ratunkowego i osoba przekazywana jest zespołowi pogotowia – mówił Konrad Kmieć, członek sztabu medycznego ZHP.

Pierwszego dnia patrole harcerskiej służby medycznej trwały, w zależności od rejonu działania, od godz. 16 do północy, albo do godz. 23. – W kolejnych dniach będą miejsca, gdzie dyżuru będą 24-godzinne i zespoły będą musiały się rotacyjnie wymieniać, ponieważ służba przez całą dobę byłaby zbyt uciążliwa. Sukcesywnie, kiedy będzie przyjeżdżało coraz więcej pielgrzymów, będziemy wystawiać coraz więcej patroli. Wyposażenia na pewno nam nie zabraknie, cała sala gimnastyczna wypełniona jest materiałami opatrunkowymi. Do zabezpieczenia sprawnej i niezawodnej łączności mamy do dyspozycji ponad 200 radiotelefonów analogowych i cyfrowych – powiedział Konrad Kmieć.

Na czas trwania ŚDM wypada życzyć ratownikom spokojnej i bezpiecznej służby. Jak podkreślali harcerze bardzo ważną rolę będą odgrywały warunki atmosferyczne, bo od pogody zależy, jak będą reagowali pielgrzymi.

1 / 1
Biała Śłużba ZHP

WIARA.PL DODANE 25.07.2016

Biała Śłużba ZHP

​Członkowie ZHP przygotowując się do służby odbyli liczne kursy, wielu harcerzy ukończyło Kwalifikowany Kurs Pierwszej Pomocy. Jednak decydującymi cechami dobrego ratownika ZHP są m.in.: otwartość na człowieka, umiejętność pracy w zespole, wielozadaniowość, spontaniczność i uśmiech. Zdjęcia: ks. Marcin Siewruk /Foto Gość  
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BIAŁA SŁUŻBA
  • RATOWNICY MEDYCZNI
  • ZHP
  • ŚDM KRAKÓW 2016

Polecane w subskrypcji

  • Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Ks. Franciszek Kurzaj, Ślązak w Teksasie: „Człowiek bez korzeni nie wie, kim jest”
    • Świat
    • Barbara Gruszka-Zych
    Ks. Franciszek Kurzaj, Ślązak w Teksasie: „Człowiek bez korzeni nie wie, kim jest”
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE