Niekonwencjonalnie o powstaniu

Nie składali kwiatów, nie zapalali zniczy, chociaż robią to w każdą ważną rocznicę historyczną. Tym razem upamiętnili bohaterów inaczej - poprzez powstańcze gry uliczne.

Grupa młodych patriotów z Głogowa na swoim koncie dokonań ma ich już bardzo wiele, bo wartości historyczne, patriotyczne i religijne to dla nich priorytet. Można tu wymienić m.in. marsze patriotyczne z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, Msze św. za ojczyznę i jej bohaterów, postawienie pomnika Podziemia Niepodległościowego czy piknik z okazji Dnia Ojca.

Podobnie jest z powstaniem warszawskim. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów” zorganizowało rekonstrukcję historyczną pokazującą m.in. łapanki uliczne, bitwy powstańcze czy okupacyjne życie Polaków.

W tym roku patrioci również zadbali, by uczcić powstańców w niekonwencjonalny sposób. Do wspólnej zabawy, ale i edukacji historycznej zaprosili wszystkich głogowian - grupy szkolne, drużyny czy rodzinne teamy. Zorganizowali grę terenową na ulicach Starego Miasta, by nie tylko przypomnieć o 72. rocznicy powstania warszawskiego, ale także zaciekawić historią młodszych i starszych oraz zaktywizować mieszańców.

W Głogowie 31 lipca widać i słychać było radosne grupy, które w poszczególnych punktach powstańczych pokonywały kolejne konkurencje, odpowiadały na historyczne pytania, a przede wszystkim spędzały razem niedzielne popołudnie. Jak powiedzieli rodzice trójki dzieci - ubranych zresztą w patriotyczne koszulki i powstańcze biało-czerwone opaski - oni mogli sobie przypomnieć historię, a dzieci poznać powstańcze dzieje oraz spędzić aktywnie i ciekawie wolny czas, czcząc w ten sposób narodowych bohaterów.

Jak udowodnili mieszkańcy Głogowa, historia wcale nie musi być nudna i patetyczna, trzeba tylko znaleźć właściwy sposób, by ją w atrakcyjny sposób przekazać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..