Utwory sakralne pochodzące ze zbiorów biblioteki muzycznej klasztoru żagańskiego ojców augustianów, wykonano 6 sierpnia w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żaganiu (świątyni filialnej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu).
Utwory, które pozostały w spadku po augustianach żagańskich i pochodzą ze zbiorów z dawnej biblioteki muzycznej, obecnie znajdują się w formie rękopisów i starodruków w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
- Kompletnych zabytków jest 51. My dotarliśmy do tych nut i wydaliśmy dwa tomy utworów. Dziś prezentujemy tę muzykę dawną na żywo, w pełnej szacie dźwiękowej - tłumaczy Jerzy Markiewicz, dyrygent i kierownik artystyczny zespołu "Cappella Viridimontana".
- Jest to muzyka sakralna, m.in. Nieszpory Rathgebera, "Regina Coeli" Kuhna, dwie arie Grabego oraz anonimowe dzieło o zmartwychwstaniu. Te utwory, pisane dla chóru żagańskiego - stąd tytuł koncertu „Chori Saganensis” - to dziedzictwo tego miasta. Od czasu kasacji zakonu augustianów w Żaganiu, czyli od 1810 r., aż do dziś te dzieła na pewno nie były tu wykonywane - dodaje Jerzy Markiewicz.