Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nocny spacer po "dwóch" Florencjach

Corina Marti i Doron Schleifer opowiedzieli o dwóch równoległych tradycjach muzycznych średniowiecznej Florencji.

Ostatni koncert piątego dnia festiwalu „Muzyka w Raju” rozpoczął się ok. godz. 23. W świątyni zostali najwierniejsi słuchacze i przeżyli wyjątkowy występ, w którego programie znalazły się utwory chrześcijańskich i żydowskich kompozytorów, tworzących w średniowiecznej Florencji. Na flecie i clavisimbalum grała Corina Marti, a Doron Schleifer wykonywał partie wokalne. Wsłuchując się w wykonanie zespołu „La Morra” miało się wrażenie spaceru po zaułkach tajemniczej i pięknej Florencji i słuchania dochodzących z różnych stron fascynujących dźwięków. Muzycy oczarowali publiczność do tego stopnia, że pomimo nocnych godzin, koncert mógłby trwać i trwać.

– W rzeczywistości światy muzyki chrześcijańskiej i żydowskiej komponowanej we Florencji w średniowieczu były od siebie oddzielone. W naszym programie stworzyliśmy pewną fikcję, ponieważ zaprezentowana muzyka kompozytorów żydowskich przybyła do Florencji z Hiszpanii i Portugalii, a poza tym została stworzona kilkadziesiąt lat później niż utwory kompozytorów europejskich. Tworzymy zatem zestawienie, które mogłoby powstać dopiero w XV wieku – mówił po występie Doron Schleifer.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma