Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ważna jest obecność

Wioletta Matunin, katechetka z Gościkowa, mówi o pracowitych wakacjach, ŚDM i planach na nowy rok szkolny.

Katarzyna Buganik: Byłaś koordynatorką ŚDM w Świebodzinie, więc to były dla Ciebie wyjątkowo pracowite wakacje.

Wioletta Matunin: Tak, to był intensywny czas, szczególnie lipiec. Trzeba było zorganizować we współpracy z innymi katechetami i dorosłymi wolontariuszami pracę z młodzieżą. Odbywały się wtedy m.in. szkolenia z policją, kursy udzielania pierwszej pomocy, spotkania z tłumaczami, uczyliśmy młodzież hymnu ŚDM po niemiecku, zasad bezpieczeństwa i posługi wolontariackiej. Ta praca przyniosła owoce i to jest ogromna satysfakcja, bo ci młodzi ludzie dalej chcą się udzielać w Kościele.

To zadanie pokazało, że praca katechety to nie tylko szkolne lekcje religii, ale również zaangażowanie w czasie wolnym, w parafii...

Katecheta nie ogranicza się tylko do pracy etatowej, ale pomaga w parafii, bo taka jest nasza misja. Jako katechetka pracuję poza miejscem swojego zamieszkania i dojeżdżam po południu np. na Drogę Krzyżową czy Różaniec do parafii, w której uczę religii. To jest naturalne, bo w ten sposób dajemy świadectwo wiary. Jesteśmy we wspólnocie z uczniami. Ta obecność jest bardzo ważna.

Kończą się wakacje. Czy po powrocie do szkoły będziesz opowiadała dzieciom o ŚDM?

Tak, na pewno będę opowiadała o ŚDM. Uczę w szkole podstawowej i chcę dzieciom przede wszystkim przekazać to, co dają takie spotkania. Gościłam u siebie dwie dziewczyny z Niemiec i o tym również opowiem moim uczniom. Na pewno zwrócę uwagę na doświadczenie ich wiary oraz na to, jak wspólnie łamaliśmy stereotypy o Polakach i Niemcach.

W jaki sposób przygotowujesz się do nowego roku katechetycznego?

Uczestniczyłam w wakacje w rekolekcjach katechetycznych, przeżyłam ŚDM. Wybieram się również na Ogólnopolskie Spotkanie Katechetów do Gniezna. Przede mną w nowym roku na pewno konkurs „Biblista Junior”, jasełka i rekolekcje szkolne. Ważnym wydarzeniem, po rocznej przerwie, będzie też przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii św. Oprócz tego, że myślę już intensywnie o tych wydarzeniach, modlę się również za te dzieła i za moich uczniów oraz za siebie samą, bym dała radę to wszystko zrealizować. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama