Bp Tadeusz Lityński poświecił 1 września w Rokitnie kaplicę przy XXI stacji drogi krzyżowej - Upokorzony zawstydzeniem, dar pracowników domów pomocy społecznej i rodziców.
Pracownicy domów opieki społecznej opiekują się na co dzień ludźmi odartymi przez niepełnosprawność, upośledzenie i choroby, i troszczą się aby w upokorzonych zachować godność.
Rozdarty mur z granitu, usytuowany wśród rokitniańskich pól, wprowadza w scenę dramatu, odarcia Jezusa z szat, aby Go upokorzyć.
- Podążając Rokitniańską Golgotą zawsze w tym miejscu modlimy się za chorych i niepełnosprawnych, oraz za wszystkich, którzy się nimi opiekują, również za rodziców niepełnosprawnych dzieci. W tym miejscu na zawsze będzie modlitwa za chorych, niepełnosprawnych, cierpiących, leżących w hospicjach, będziemy wołali o siłę dla pomagających i niosących krzyż odarcia przez chorobę. Chcemy też prosić, żeby chorzy nie zapomnieli o nas. Jest to stacja pełna dramatu, cierpienia, ale niosąca nadzieję - powiedział ks. Józef Tomiak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.
Kalwaria Rokitniańska
Budowa 32 stacji kalwarii, nawiązujących do biblijnych opisów męki i śmierci Jezusa, rozpoczęła się w 2000 r. Każda ze stacji, ustawionych na 4,5 km drodze wyraża w swojej strukturze przesłanie teologiczne. Poszczególne stacje zostały ufundowane przez grupy religijne, zawodowe, kapłanów i osoby indywidualne.