Po Eucharystii, celebrowanej 4 września w intencji mieszkańców Zielonej Góry przez bp. Stefana Regmunta w konkatedrze pw. św. Jadwigi, kolorowy orszak z figurą św. Urbana I przeszedł ulicami miasta.
W Zielonej Górze trwa Winobranie, dniom Zielonej Góry towarzyszą uroczystości ku czci patrona miasta.
– Naszemu świętowaniu patronuje św. Urban, wybrany 5 września 2010 na orędownika i patrona naszego miasta. Sześć lat św. Urban jednoczy nas. Można powiedzieć, że każdy, kto ma dobry wzrok widzi skutki obecności św. Urbana w naszych modlitwach i parafiach. Widzimy, że św. Urban uczestniczy z nami w ważnych wydarzeniach dla Zielonej Góry. W zewnętrznym znaku, orszaku z figurą św. Urbana chcemy pokazać, że nie jesteśmy sami – powiedział w homilii bp Stefan Regmunt.
Z inicjatywą ustanowienia patrona miasta wyszli sami mieszkańcy. Komitet społeczny zebrał w tej sprawie odpowiednią ilość podpisów. Ks. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii pw. św. Urbana I zaangażował się realizację projektu ustanowienia dla Zielonej Góry, od wieków znanej z tradycji winiarskich, odpowiedniego patrona. W 2011 r. ks. Donabidowicz sprowadził z Rzymu relikwie papieża męczennika, św. Urbana I. W Zielonej Górze powstał również komitet budowy pomnika patrona miasta.
Św. Urban był rzymianinem i siedemnastym papieżem zasiadającym na tronie piotrowym, jego pontyfikat przypadał na lata 222-230. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. Jest patronem właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów.
Św. Urban I sprawuje opiekę nad Winnym Grodem od 5 września 2010 r. Przed sześciu laty, na nadzwyczajnej sesji przewodniczący rady miasta Adam Urbaniak odebrał z rąk bp. Stefana Regmunta, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dekret papieski ustanawiający św. Urbana I patronem Zielonej Góry.
Św. Urban jest patronem wielu europejskich i polskich miast, m.in.: Maastricht w Holandii; Toledo, Troyes i Walencji w Hiszpanii, a w Polsce: Gogolina, Cieczowej oraz gminy Kobiór.