Nowy numer 25/2018 Archiwum

Biskup Regmunt Honorowym Obywatelem Zielonej Góry przejdź do galerii

Wyróżnienie otrzymał 6 września podczas uroczystej sesji Rady Miasta w auli rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dla bp. Regmunta honorowe obywatelstwo to zaskoczenie. – Dziękując wszystkim radnym, którzy podjęli taką decyzję, dziękując inicjatorom, którzy wpadli na ten pomysł bez mojej wiedzy, chcę powiedzieć, że będę robił wszystko, aby mojej biskupie zawołanie: „Servire in caritate” (Służyć w miłości) nieustannie wprowadzać w życie – podkreślił na koniec biskup.

Tego dnia rajcy miejscy tym samym tytułem uhonorowali także Józefa Malskiego, który od last jest związany z zielonogórskim sportem. Jest trenerem pływania dzieci i młodzieży. Do tej pory nauczył pływać ponad 20 tys. ludzi, a jako instruktor WOPR wyszkolił ponad 2 tys. ratowników.

Biskup Regmunt do 2015 roku pełnił funkcję ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a obecnie jest biskupem seniorem.

Jak uzasadniają swój wybór radni? W trakcie pełnienia swojej posługi bp Stefan był m.in. sygnatariuszem porozumienia wspierającego powstanie Wydziału Prawa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współpracował z Obywatelskim Komitetem Obchodów Rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich w organizacji uroczystości upamiętniającej „Wydarzenia Zielonogórskie 1960”. Wspierał także działania społecznego komitetu oraz Rady Miasta w ogłoszeniu Urbana I patronem miasta.

Ponadto włączał się w życie kulturalne miasta, przekazując Muzeum Ziemi Lubuskiej kopię cudownego obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Współpracował z Filharmonią Zielonogórską i uczestniczył w ważnych wydarzeniach życia Zielonej Góry, m.in.: w Mszach św. w intencji mieszkańców w czasie obchodów Dni Zielonej Góry, uroczystych sesjach Rady Miasta, uroczystościach patriotycznych, wydarzeniach organizowanych przez zielonogórskie instytucje, urzędy, placówki służby zdrowia, stowarzyszenia (Stowarzyszenie Pionierów Zielonej Góry, kombatanci, Sybiracy, Rodzina Katyńska), kombatantów (żołnierze AK), Uniwersytet Zielonogórski, szkoły działające na terenie miasta.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma