Nowy numer 3/2021 Archiwum

Biskup podziękuje świeckim

Osoby angażujące się szczególnie w służbę na rzecz diecezjalnego Kościoła otrzymają odznaczenia "Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej".

Uroczyste wręczenie wyróżnień odbędzie się podczas Mszy św. sprawowanej w gorzowskiej katedrze 9 września.

W tym roku odznaczenia zostały przyznane dziewięciu osobom. Trzech kandydatów uzyskało rekomendację instytucji diecezjalnych, pozostali zostali zgłoszeni przez parafie.

Jedną z osób wyróżnionych w tegorocznej edycji odznaczenia diecezjalnego jest Małgorzata Daszczyszak z parafii pw. św. Marcina w podzielonogórskiej Świdnicy.

- Laureatka od ponad 30 lat jest członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Brała czynny udział w tworzeniu parafialnych struktur Akcji Katolickiej i Caritas. Od roku 1990 należy do Apostolatu Maryjnego - wyjaśnia rzecznik kurii.

- W 2009 roku została wybrana do Rady Krajowej tego zrzeszenia, a od roku 2014 jest jego moderatorem krajowym. Małgorzata Daszczyszak angażuje się również w działalność społeczną w swojej gminie. Należy do Rady Sołeckiej oraz pełni funkcję wiceprezesa lokalnego Klubu Seniora - dodaje.

Pozostali odznaczeni to: Jan Janowicz z Witnicy, Grażyna Piechocka z Międzyrzecza (parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski), Jan Domagała z Sulechowa (parafia pw. św. Stanisława Kostki), Krystyna Jadwiga Felińska z Szlichtyngowej, Elżbieta Moskalewicz ze Szlichtyngowej, Renata Rzeźnik z Zielonej Góry (Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej), Mirosława Frątczak z Zielonej Góry (Archiwum Diecezjalne) oraz Dorota Ławniczak z Żary (Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin).

Kandydatów do diecezjalnego odznaczenia przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne.

- Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej w Zielonej Górze.

Wierni świeccy zasłużeni dla lokalnego Kościoła otrzymują wyróżnienia diecezjalne w rocznicę poświęcenia katedry w Gorzowie Wlkp.

Msza św. rozpocznie się o godz. 18.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama