Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ich obecność to świadectwo przejdź do galerii

Bp Tadeusz Lityński wręczył świeckim odznaczenia "Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej". W tym roku to specjalne wyróżnienie otrzymało dziewięć osób.

Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 9 września w gorzowskiej katedrze na koniec Mszy św. Wcześniej bp Tadeusz Lityński skierował słowo do zebranych.

- Pragniemy zauważyć tych naszych braci i siostry, którzy mają niewątpliwy wkład w budowanie wspólnoty Kościoła czy to parafialnego, czy diecezjalnego - mówił w homilii pasterz diecezji.

- Ich obecność tutaj jest świadectwem, że ten owoc został zauważony i przez wielu doceniony. I wiem, że ze swojej skromności są gotowi powiedzieć, że nic takiego nie zrobili i można było o wiele więcej. Jednak na tym etapie chcemy zauważyć to, co zostało zrealizowane. I po dzisiejszej uroczystości wcale nie zapraszamy do zajęcia miejsca na jakiejś wygodnej kanapie. Bo, jak mówi papież Franciszek, kanapa prowadzi do paraliżu, odbiera sens życia. Przecież jesteśmy ciągle zaproszeni, by wyruszać w drogę z Ewangelią i dla Ewangelii - kontynuował.

- Umiłowani Bracia i Siostry, widzialna świątynia przypomina nam, że jako wspólnota Kościoła wezwani jesteśmy, by być znakiem oblubieńczej miłości Boga w świecie, Jego wierności i jednocześnie płodnej macierzyńskiej miłości. Pięknie to czyniła wyniesiona na ołtarze w minioną niedzielę św. Matka Teresa z Kalkuty. Jej kanonizacja jest świadectwem, że Bóg docenia każdy nawet drobny gest dobroci - dodał.

W tym roku odznaczenia zostały przyznane dziewięciu osobom. Trzech kandydatów uzyskało rekomendację instytucji diecezjalnych, pozostali zostali zgłoszeni przez parafie.

- Kandydatów do uhonorowania diecezjalnym odznaczeniem przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę odznaczenia ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża - wyjaśnia ks. Andrzej  Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Odznaczenie otrzymali: Małgorzata Daszczyszak z parafii pw. św. Marcina w Świdnicy, Jan Domagała z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie, Krystyna Jadwiga Felińska z parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Szlichtyngowej, Jan Janowicz z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Witnicy, Grażyna Piechocka z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, Elżbieta Moskalewicz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej, Renata Rzeźnik z Zielonej Góry (Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej), Mirosława Frątczak z Zielonej Góry (Archiwum Diecezjalne) oraz Dorota Ławniczak z Żar (Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin).

Wierni świeccy zasłużeni dla lokalnego Kościoła otrzymują wyróżnienia diecezjalne w rocznicę poświęcenia katedry w Gorzowie Wlkp. Liturgiczny obchód tej rocznicy ma w całej diecezji rangę święta, a w samej katedrze - uroczystości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama