Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wczesnobarokowa perełka przejdź do galerii

"Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomnik" – to temat tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Wojewódzkie obchody odbyły się 13 września w Zaborze.

Miejsce obchodów wybrano nieprzypadkowo. Chodziło o przybliżenie mieszkańcom naszego regionu jednej z cenniejszych barokowych rezydencji w naszym województwie. Chodzi o pałac w Zaborze w którym w tym roku zakończone prace remontowo-konserwatorskie przy elewacjach zabytku.

– Spotykamy się w pięknym, trochę niedostępnym miejscu co doskonale wpisuje się w ideę Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomnik”. Jestem przekona, że pałac w Zaborze na pewno należy do arcydzieł architektury wczesnobarokowej – mówiła na początku  uroczystości Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków.

Na co dzień w pałacu funkcjonuje Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.

Podczas uroczystości wręczone zostały także odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”. Otrzymał ją: Krzysztof Krzyżanowski – dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Odznaczenia otrzymała także grupa osób związana z parkiem w Brodach: Rudolf Schroeder z Drezna, Helena Miklaszewska z Urzędu Gminy w Brodach, Sven Zuber – zastępca burmistrza Forst, Claudius Wecke – kierownik parku w Branitz oraz Ryszard Kowalczuk – wójt gminy Brody.

Uczestnicy obchodów mieli także okazję zwiedzić Pałac w Zaborze oraz Lubuskie Centrum Winiarstwa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma