Święto Czarnej Dywizji w Żaganiu odbywa się corocznie na pamiątkę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.
W tym roku żołnierze i mieszkańcy świętowali w Żaganiu od 15 do 17 września.
Główna część obchodów odbyła się 16 września. Najpierw bp senior Paweł Socha odprawił Mszę św. w intencji żołnierzy dywizji i ich rodzin w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Następnie na Placu Gen. Maczka odbył się uroczysty apel z udziałem żołnierzy i pocztów sztandarowych wszystkich jednostek wojskowych wchodzących w skład 11LDKPanc.
– Święto Dywizji przypada w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Tego dnia zawsze wracamy pamięcią do naszego patrona, Króla Jana III Sobieskiego i jego husarzy. Ponad trzy wieki temu wypełniając zobowiązania sojusznicze, z początkiem września 1683 roku przybył on na odsiecz załodze Wiednia, rozgromił największą armię, jaka kiedykolwiek wdarła się do Europy. My, Polacy, tym orężnym sukcesem chlubimy się do dziś. Nawiązujemy świadomie do wydarzeń minionych stuleci, dlatego że znajdujemy w nich wiele ciągle aktualnych uwarunkowań odnoszących się do budowanego modelu obronności struktur NATO i wypełniania sojuszniczych zobowiązań w czasie realnych zagrożeń – przypominał w swym przemówieniu generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.
W trakcie uroczystości odbyła się ceremonia wręczenia aktów mianowania, odznaczeń, medali i odznak.
Uroczystość zakończyła defilada wojskowa pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.
Ostatniego dnia święta, 17 września, obok Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu zorganizowano „Miasteczko wojskowe”. Na przybyłych gości czekało ponad 30 różnego rodzaju wozów, transporterów, armat i innych pojazdów wojskowych. Dla najmłodszych przygotowano także ścieżkę saperską, tor przeszkód, most linowy, przejażdżki quadem i wiele innych atrakcji.