Nowy numer 25/2018 Archiwum

Na zawsze bohaterami

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na walczącą z Niemcami Polskę odbyły się w wielu miejscach naszej diecezji.

W Gorzowie Wlkp. uroczystości odbyły się na cmentarzu komunalnym. Tam Mszę św. odprawił bp Paweł Socha.

– Gromadzimy się na cmentarzu, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający ofiary zaplanowanego wyniszczenia narodu polskiego, a nawet jego całej zagłady. Modlimy się za tych, którzy zmarli na nieludzkiej ziemi i często nie mają grobów. Modlimy się za wszystkich, którzy wrócili do Ojczyzny i za nielicznych jeszcze żyjących – mówił w homilii bp Socha.

Później uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu. – Trwając na straży pamięci o zesłańcach Sybiru, szczególnie z lat 1939-56 gromadzimy się na tej podniosłej uroczystości w miejscu, gdzie serca żyjących Sybiraków biją przyśpieszonym rytmem – mówiła Jadwiga Ostrowska, prezes zarządu oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp.

– Skupiając się na ofiarach Golgoty Wschodu proszę pamięć o wszystkich tych, którzy z marzeniami o polskiej kromce chleba pozostali na nieludzkiej ziemi. Dla nas pozostaną na zawsze polskimi bohaterami – dodała.

W uroczystościach z okazji Dnia Sybiraka wzięli udział także przedstawiciele gorzowskich szkół.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma