Nowy numer 24/2018 Archiwum

Nie mówmy do siebie skrótowo

Winny Gród 12 i 13 września był stolicą języka polskiego. Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się 74. zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

Okazuje się, że nie tylko błędy językowe, zapożyczenia czy wulgaryzmy spędzają sen z powiek językoznawcom. – Poprzez język ciągle wychodzi z nas zły stosunek do człowieka. Używamy języka nie po to, aby sobie powiedzieć: „Jaki pan jest miły”, ale mówimy: „Ale pan jest wredny”. Poza tym największym kłopotem jest to, że nie umiemy ze sobą rozmawiać. Nasza komunikacja jest skrótowa, czyli po prostu przestajemy się komunikować poprzez język – podkreśla prof. Marzanna Uździcka, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim, i apeluje: – Nie mówmy do siebie skrótowo.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma