Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Zielonogórsko-Gorzowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
zgg.gosc.pl → Wiadomości z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej → Imiona wypisane w sercu

Imiona wypisane w sercu przejdź do galerii

Na świebodzińskim cmentarzu miejskim odbyły się 15 października uroczystości pogrzebowe dzieci utraconych. Każdego roku w Świebodzinie ok. 60 dzieci przed urodzeniem odchodzi do wieczności.

 
Grobowiec dzieci utraconych nie ma imion, ale rodzice i bliscy noszą je w swoich sercach, a Bóg ma je wypisane na dłoniach ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

W kaplicy cmentarnej na katafalku ustawiono maleńką, białą trumienkę. Rodziny dzieci utraconych i osoby, które od początku, czyli od 2010 r zaangażowane są w organizację pochówku, modlili się z kapłanem za dusze zmarłych maluszków.

- Kochani rodzice, to jest miejsce pochówku waszych dzieci, zawsze możecie tutaj przyjść, pomodlić się, popłakać, duchowo połączyć się z waszymi dziećmi. Pamięć o człowieku tak długo trwa, jak długo o nim pamiętamy, odwiedzamy miejsce pochówku, jak długo nosimy w swoim sercu. Na tym grobie nie ma imion, ale większość matek, od samego początku nadaje dziecku imię. Dzisiaj wasze dzieci tuli do swojego serca Matka Przenajświętsza - mówiła Walentyna Galimowska.

Burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz zaproponował w 2010 r. Ryszardowi Łotarewiczowi i dyrektorce Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzinie, Mirosławie Węgieł organizację miejsca pochówku dzieci utraconych.

Radni przegłosowali projekt, gmina wykonała kryptę, a wolontariusze zagospodarowali plac na cmentarzu.

- Trzeba powiedzieć, że wcześniej szczątki dzieci utraconych w wyniku poronienia, czy umierających przed urodzeniem, były po prostu utylizowane. Dzisiaj godnie je chowamy, to jest wyraz szacunku dla zmarłych dzieci, ale też ich rodzin. We wspólnym grobowcu pochowane są szczątki ok. 400 dzieci, które są już w niebie. W uroczystość wszystkich świętych świeci się tutaj mnóstwo zniczy. Jest to bardzo ważne miejsce, w którym rodziny mogą ukoić swój ból po stracie ukochanych dzieci - powiedział Ryszard Łotarewicz.

« ‹ 1 › »
Pogrzeb dzieci utraconych

WIARA.PL DODANE 15.10.2016 AKTUALIZACJA 15.10.2016

Pogrzeb dzieci utraconych

​Miejsce pochówku dzieci, które umarły przed urodzeniem jest wyrazem szacunku dla zmarłych, ale też dla rodzin, mogących ukoić ból po stracie najbliższych.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marcin Siewruk

|

GOSC.PL

publikacja 15.10.2016 18:00

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • POGRZEB DZIECKA
  • ŚWIATOWY DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO
  • ŚWIEBODZIN

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
    • Pytania czytelników
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X