Nowy numer 42/2018 Archiwum

Znaki pamięci

Chcesz wyrazić pamięć i oddać cześć zmarłym Polakom na Kresach? Podaruj znicz, a on na pewno zapłonie 1 listopada na kresowych nekropoliach.

W Żarach, do 25 października, trwa zbiórka zniczy pod hasłem „ Światełko Pamięci”.

To już piąta edycja tej akcji. W tym roku zbiórkę organizuje Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich oraz Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Znicze można przynosić do Muzeum Kresowego (ul. Bohaterów Getta 22 b) w Żarach oraz 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach (gabinety okulistyczne), od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00 do 14.00.

- W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 3, 5 tysiąca zniczy. W akcję, co roku włączają się nie tylko mieszkańcy Żar i okolic, i nie tylko kresowiacy, ale także uczniowie i żołnierze z jednostek m.in. w Świętoszowie, Międzyrzeczu, Żaganiu czy Czerwieńsku - tłumaczy dr n. med. Krzysztof Kopociński, ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

- Ta akcja ma też walor edukacyjny dla całego społeczeństwa. Dzięki niej dzieci i młodzież poznają historię i odnajdują swoją tożsamość, pytając o dzieje i pochodzenie swoich przodków. „Światełko pamięci” ma też ogromne wsparcie Kościoła, bo księża ogłaszają naszą zbiórkę i wielu parafian się w nią włącza. Wszystkich serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do akcji, która jest szczytna i wyraża pamięć o Polakach na Kresach - dodaje dr n. med. Zbigniew Kopociński, ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

Zebrane znicze, wkłady i świece zapłoną 1 listopada na cmentarzach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa oraz Cmentarzu Janowskim.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy