Zbiór pamiątek kresowych i pierwsze lata powojenne na Ziemi Lubuskiej – to dwie nowe wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Podwójny wernisaż już w środę 26 października.
„A dookoła obcy świat…” to tytuł wystawy o pierwszych powojennych latach na Ziemi Lubuskiej. – Ekspozycja pomyślana została jako przedstawienie ówczesnego świata nie tyle w świetle „wielkiej” historii, oficjalnych ustaleń, rozporządzeń i ustaw, co z perspektywy lokalnych władz oraz zwykłych ludzi, dlatego ważną część ekspozycji stanowią fragmenty rozmów przeprowadzonych z pierwszymi powojennymi mieszkańcami Ziemi Lubuskiej –wyjaśnia kurator dr Anitta Maksymowicz,
Obok dokumentów i fotografii oraz wypowiedzi świadków, jako forma ilustracji lub uzupełnienia tematów wykorzystane zostały fragmenty cytatów, ówczesnej prasy, wierszy, czy tekstów piosenek.
Druga wystawa to pamiątki kresowe ze zbiorów Wacława Nycza. Na ekspozycji znalazły się bardzo różnorodne obiekty ukazujące kulturę duchową i materialną, będące dowodami pamięci po wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej.
– Szczególnie wymowne są zarówno zachowane portrety dawnych mieszkańców kresów, jak i używane przez nich przedmioty codziennego użytku. Ze sprzętów domowych znalazły się samowar różnego typu pojemniki, moździerze, garnki, metalowe butle czy tara do prania z lwowskiej wytwórni M.H. Bogdanowicza – tłumaczy t dr Longin Dzieżyc. Pamiątki kresowe ze zbiorów Wacława Nycza Archiwum: Muzeum Ziemi Lubuskiej
Na wystawie zobaczymy m.in. fragment sypialni z łóżkiem i skrzynią oraz szereg ozdobnych tkanin z kilimami i gobelinami nadającymi wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Są też oczywiście dokumenty, zdjęcia i odznaczenia związane z obroną Lwowa.
Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.