Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ukradli zabytkowy dzwon

Złodzieje zabrali go z dzwonnicy kościoła w Sobolicach w powiecie żarskim.

Do kradzieży dzwonu doszło na początku października. Złodzieje zdjęli go z metalowej dzwonnicy znajdującej się obok kościoła filialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobolicach, należącej do parafii w Przewozie (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

- To był zabytek, miał około 150 lat. Znajdował się na wieży wolnostojącej obok kościoła, w miejscu łatwo dostępnym dla złodziei, na uboczu miejscowości - tłumaczy ks. Jerzy Kot CM, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Przewozie. - To duża strata dla parafii. Na razie czekamy i mamy nadzieję, że może dzwon się odnajdzie - dodaje kapłan.

- Zgłoszenie o tej sprawie otrzymaliśmy 9 października. Policjanci zabezpieczyli ślady na miejscu zdarzenia. Sprawdziliśmy pobliskie skupy złomu i nagłośniliśmy sprawę mediach, ale do dziś dzwon się nie odnalazł - informuje podkom. Aneta Berestecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach.

Sobolice znajdują się blisko granicy z Niemcami, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że dzwon mógł zostać wywieziony za granicę.

Dzwon wykonany był prawdopodobnie ze spiżu i ważył około 100 kilogramów. Jego wymiary to około 60 cm x 60 cm. Policja prosi świadków, którzy widzieli podejrzane osoby lub pojazdy w pobliżu miejsca zdarzenia i mogą przyczynić się do ustalenia sprawców, o kontakt z prowadzącym postępowanie st. sierż. Stanisławem Żyburtem z Komendy Powiatowej Policji w Żarach, tel. 68-476-33-35.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama